Komentarz synoptyka: 2024-03-10

Pogodę kształtuje dziś w większości kraju przednia część rozległego niżu znad Morza Biskajskiego i związany z nim mało aktywny front okluzji, którego linia rozciąga się od Rumunii, przez Ukrainę i Polskę do Cieśnin Duńskich. Niż ten ściąga do nas z południa ciepłe i wilgotne masy powietrza polarno-morskiego i jedynie północno-wschodnie krańce Polski pozostawać będą pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia, gdzie wciąż zalega chłodna masa powietrza polarnego kontynentalnego. Na mapach górnych poziomu 500 hPa i wyższych nad obszarem naszego kraju obserwujemy klin, który uniemożliwia dalsze przemieszczanie się niżu wraz z frontem na wschód, a o quasi-stacjonarnym charakterze frontu świadczą również ułożone równolegle względem niego izobary. Taka sytuacja baryczna sprzyjać będzie dziś napływowi coraz cieplejszych mas powietrza z południa, co w połączeniu z zaleganiem chłodu na północnym wschodzie kraju zwiększać będzie kontrast termiczny i przyczyni się do uaktywnienia frontu atmosferycznego.

Zachmurzenie dziś w większości kraju małe i umiarkowane, dopiero późnym popołudniem nastąpi wzrost zachmurzenia do dużego, w nocy z opadami deszczu przemieszczającymi się z południa do centrum i na północ Polski. Wiatr w całym kraju wschodni i południowo-wschodni 7-10 m/s z usileniami do 12-15 m/s będzie obniżać temperaturę odczuwalną. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od +9°C do +12°C, w górach, na północy i na północnym wschodzie kraju około +5°C /+7°C . Temperatura minimalna nocą w większości kraju około +8°C /+5°C, na północy +3°C do +1°C, a na północnym wschodzie poniżej zera od -1°C do -3°C, co związane będzie z małym zachmurzeniem i zaleganiem w warstwie przyziemnej chłodnej i suchej masy PPk.

Dzisiejsza sytuacja synoptyczna doskonale obrazuje wpływy oceaniczne na wiosnę w Polsce. Przedwiośnie i wiosna zaczynają się od zachodu i przesuwają się na wschód, w związku z czym wiosna zaczyna się najwcześniej na zachodzie i na Nizinie Śląskiej, a najpóźniej na Pojezierzu Suwalskim. Na Wybrzeżu również obserwuje się wyraźne opóźnienie w nadchodzeniu wiosny, co wywołane jest oddziaływaniem chłodnego o tej porze roku Bałtyku.

Aleksandra Kulpińska, 10 marca 2024 roku

Udostępnij artykuł