Komentarz synoptyka: 2024-03-11

Po pogodnym, wiosennym weekendzie spodziewajmy się dwudniowej pochmurnej i deszczowej aury; przeważać będzie dzisiaj duże zachmurzenie z opadami niemal w całym kraju. Nieco chłodniej niż w minionych dniach, temperatura od 3-5°C na północnym wschodzie, 5-8°C w centrum i 10-12°C na południu kraju, umiarkowany, na północy porywisty, w porywach do 50-70 km/h wiatr z kierunków wschodnich na wschodzie i w centrum oraz zmiennych na pozostałym obszarze obniżać będzie o kilka stopni temperaturę odczuwalną, aktualne położenie stref opadów możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Nad środkową i południową częścią kontynentu dominuje dwuośrodkowy niż centrami nad krajami Beneluxu i Morzem Śródziemnym. Podczas gdy zatoka niżu znad Beneluxu obejmuje od południowego zachodu obszar naszego kraju, od wschodu powoli cofa się klin wyżu znad Rosji. Nad tym obszarem zalegają strefy dwu frontów – ciepłego i tuż za nim chłodnego, obie związane ze wspomnianym już niżem, ich strefy opadów widoczne są na obrazach radarowych i zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd .

Należy zwrócić uwagę na procesy zachodzące w południowej części niżu, nad Morzem Śródziemnym. Dobrze widoczne są na zdjęciach a także danych radarowych z tych obszarów: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ procesy fronto- i cyklogenezy. Przebiegają one w zatoce górnego (500 hPa) niżu znad Francji, w obszarze styku ciepłych mas znad zatoki syrtyjskiej i chłodnych z północnego zachodu. Tam też prognozowane są intensywne opady i silny wiatr. Zgodnie z cyrkulacją w górnej zatoce strefa opadów znad Adriatyku przemieszczać się będzie nad Węgry, jutro nad nasze południowe i wschodnie regiony.

Procesy te podtrzymuje południkowy meander prądy strumieniowego, który osiągający na poziomie 300 hPa prędkość rzędu 200 km/h. Jego ewolucję możemy obserwować na mapach prognostycznych ECMWF poziomu 300 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-uv-z?base_time=202403110000&level=300&player_dimension=level&projection=opencharts_europe&valid_time=202403110000 . Warto zwrócić uwagę na rozbieżność strumienia wiatru nad obszarem Polski; wschodnia część odchyla się na wschód, zachodnia na północny zachód. Znajduje to odbicie w ruchu stref zachmurzenia na zdjęciach satelitarnych, według sondaży aerologicznych górna granica zachmurzenia frontu ciepłego sięga poziomu 300 hPa, nieco poniżej tropopauzy a kierunek strumienia wiatru zmienia się nad Legionowem na wschodni już od poziomu 500 hPa.

Dopiero we środę / czwartek przebudowa pola - rozwój klina Wyżu Azorskiego zmieni sytuację na bardziej pogodną.

Ryszard Klejnowski

11 marca, poniedziałek, 71 dzień 2024 roku: 7:20

Udostępnij artykuł