Komentarz synoptyka: 2024-03-12

Meteorologiczna wiosna nadal nas nie rozpieszcza, chociaż jak na astronomiczną jeszcze zimę czyni ja nad wyraz łagodną; podobnie jak wczoraj będzie nam dzisiaj towarzyszyć duże zachmurzenie ze słabymi opadami deszczu lub mżawki, na północnym wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem. Rano i w pierwszej połowie dnia liczne mgły i zamglenie, szczególnie w zachodniej połowie kraju, nadchodząca noc będzie również mglista Podobnie jak wczoraj odnotujemy znaczna różnicę temperatury- od 2-4°C na północnym wschodzie, 7-9°C w centrum, 9-13°C na południu, południowym zachodzie Słaby lub umiarkowany wiatr, głównie z kierunków południowych sprzyjać będzie utrzymywaniu się mgły lub zamgleń, obniżając jednocześnie temperaturę odczuwalną.

Powstały wczoraj nad Adriatykiem niż, element wieloośrodkowego niżu obejmującego środkową część kontynentu od Morza Północnego po Morze Śródziemne i Afrykę północną, przemieszcza się z pofalowanym frontem na północ, obejmując swoim zasięgiem południowe regiony kraju. Związaną z nim strefę opadów możemy obserwować na mapach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ a w większej skali na zobrazowaniach europejskich: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ . jak możemy zauważyć na naszych mapach prognostycznych zatoka niżowa i strefa frontowa są niemal stacjonarne, ich dalsze przemieszczanie się na wschód blokuje klin wyżu rosyjskiego. Jutro i we czwartek wyż rosyjski połączy się wałem podwyższonego ciśnienia z klinem wyżu znad Półwyspu Iberyjskiego . Znajdziemy się wówczas obszarze tzw. siodła barycznego między wspomnianymi wyżami a niżami znad Morza Północnego i Czarnego. Będzie sporo cieplej, można liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia.

Warto zwrócić uwagę na prognostyczne mapy temperatury i linii prądu naszego modelu. Widać jak skutecznie strefa frontowa, przebiegająca prze nasz obszar skutecznie osłania go przed mroźną masą powietrza ze wschodu i północy, a napływające z południowego zachodu zapewnia ciepłą aurę na południu i zachodzie. Obszar zbieżności linii prądu to strefa frontowa przy powierzchni ziemi.

Jednym z efektów tak ciepłego lutego i pierwszej dekady marca jest brak pokrywy śnieżnej nad kontynentem z wyjątkiem Półwyspu Skandynawskiego, północnej i centralnej Rosji oraz wyższych partii gór. Mapy zasięgu pokrywy śnieżnej 11 marca w Europie oraz stopień pokrycia śniegiem Polski na tle wielolecia opracowane przez CBK PAN można obejrzeć tutaj: cbkpan.pl/snieg/ . Zgodnie z ludowym porzekadłem ”Na św. Grzegorza idzie zima do morza” tegoroczna zima 12 marca, w dzień imienin Grzegorza, zima jest już w morzu i nie powinna nam już zagrozić w istotnym stopniu.

DZIEŃ MATEMATYKI

Dzisiaj obchodzony jest Dzień Matematyki, to niepisany jeszcze dzień naszego Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, w którym superkomputery przeliczają matematyczne równania opisujące procesy w atmosferze na prognozy elementów pogody, a my synoptycy próbujemy je interpretować i wyjaśniać, jak ze zbioru tych elementów powstaje prognoza pogody.

Ryszard Klejnowski

12 marca, wtorek, 72 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł