Komentarz synoptyka: 2024-03-15

Dzisiaj poczujemy ciepłe tchnienie powietrza napływającego od południowego zachodu, w obszarze pomiędzy dobrze rozbudowanym wyżem (1035 hPa) z pogranicza Rosji oraz Kazachstanu na wschodzie, a na południu znad Morza Śródziemnego i przylegających do niego ciepłych akwenów Atlantyku, i rozległym obszarem niskiego ciśnienia, niczym rynna, rozciągającym się od Morza Barentsa na północy, przez Skandynawię po środkowe akweny Atlantyku, tworzonego przez kolejne ośrodki niżowe znad Morza Barentsa (980 hPa), środkowej Skandynawii (985 hPa), Wysp Brytyjskich (993 hPa) i rozległego niżu atlantyckiego (980 hPa) lokującego swoje centrum na współrzędnych geograficznych (45ºN i 40ºW) www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762. To pomiędzy tymi układami barycznymi napływać będzie ciepłe i suche powietrze pochodzenia zwrotnikowego, mocno zmodyfikowane przez urozmaicone podłoże kontynentalne. To w nim już nad ranem w pasie od Bretanii po kraje Beneluksu, a także na atlantyckim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, temperatura dwucyfrowa w interwale 12, 13 stopni. W tym samym czasie u nas na zachodzie około 7 stopni, a w Wielkopolsce nawet 9, 10 stopni, pod całkowitym zachmurzeniem, natomiast na wschodzie kraju, przez większą część nocy przy braku istotnego zachmurzenia, a nad ranem z podinwersyjnymi chmurami St, tylko 2, 3 stopnie, a stacja meteorologiczna w Kozienicach, o godzinie 5-tej zarejestrowała -0,5º, a w Krakowie o godzinie 7-mej -1,1º. Lokalnie przy większych rozpogodzeniach i ciszy wiatrowej formowały się gęste mgły ograniczające widzialność nawet do 100, 300 metrów, zwłaszcza na Mazowszu, kielecczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce.

W najcieplejszej porze dnia na zachodzie temperatura dojdzie nawet do 18, 20 stopni, przy małym zachmurzeniu i lokalnych rozpogodzeniach do nieba bezchmurnego, a także przy wietrze zmieniającym kierunek na południowo zachodni. Natomiast na wschodzie jeszcze na poziomie około 8, 9 stopni przy dużym, bezopadowym zachmurzeniu i wietrze południowo wschodnim, zaciągającym chłodniejsze powietrze znad Ukrainy. Ciśnienie będzie się obniżało, ale powoli, wyż będzie stopniowo ustępował miejsca nasuwającej się od zachodu zatoki niżowej z aktywnym frontem chłodnym, jej wejście do nas spodziewane jest dopiero jutro w godzinach południowych. Do tego czasu utrzymywać się będzie tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego” bez opadów, ale z istotnym zachmurzeniem. Temperatura nadal z dużym kontrastem, ale na Lubelszczyźnie, w porze nocnej niewykluczone jest niewielkie jej przejście przez zero w dół.

Warto zwrócić uwagę na prognozę temperatury jutrzejszego dnia, z charakterystycznym jej rozkładem, stosownie do adwekcji powietrza. Na wschodzie nadal trwać będzie napływ chłodnego powietrza nanoszonego znad Ukrainy, będącego niezmiennie w orbicie wspomnianego wyżu kontynentalnego. Natomiast na zachodzie, od godzin popołudniowych napływ świeżego powietrza polarnego, morskiego o dużym potencjale chwiejności, z przelotnymi opadami deszczu i możliwe są wiosenne burze w tylnej części zatoki niżowej. W strefie frontowej spodziewane są słabe opady deszczu o charakterze przelotnym, nie tworzące zwartej strefy opadowej. Pomiędzy tymi dwoma masami uwięzione będzie dzisiejsze, ciepłe powietrze pochodzenia podzwrotnikowego, z temperaturą zbliżoną do 17, 20 stopni. Ale też wraz z zwiększającym się gradientem barycznym, zwiększać się będzie prędkość wiatru południowo zachodniego, w porywach dochodzącego nawet do 50, 70 km/h, znacznie obniżającego temperaturę odczuwalną. Na południowym Bałtyku i w pasie wybrzeża niewykluczony jest sztorm.

Noc z soboty na niedzielę także niespokojna, z postępującą tendencją do słabnięcia wiatru. Nadal utrzymywać się będą przelotne opady deszczu, lokalnie na wyniesieniach terenowych i w Karpatach, także opady deszczu ze śniegiem, stopniowo przesuwające się w kierunku wschodnim. W tym samym czasie znad Bałtyku nasuwać się będzie drugorzędny front chłodny prowadzący opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie także mokrego śniegu. Zatem pogoda typowa dla przedwiośnia, przy dość szybko zmieniającej się adwekcji powietrza zaciąganego znad Atlantyku.


Jarosław Olędzki,
15 marca 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł