Komentarz synoptyka: 2024-03-17

Aktualna sytuacja synoptyczna jest typowa dla okresu przejściowego w Polsce jak i w Europie Środkowej. Poczuliśmy w ostatnich dniach powiew wiosny, zrobiło się ciepło i przyjemnie. Marzec jak to marzec w klimacie umiarkowanym przyniósł nam zmianę pogody charakterystyczną dla przedwiośnia. Układ niżowy z frontem chłodnym, któremu nadano nazwę ,,Gabriele’’, powstał nad Atlantykiem, przemieszczał się przez Morze Północne, południową Skandynawię i dotarł nad północny Bałtyk i kraje bałtyckie z wartością ciśnienia w centrum 1004hPa. Polska znalazła się w strefie oddziaływania w/w niżu z ustępującym frontem chłodnym, w tylnej części tego niżu w sąsiedztwie punktu okluzji powstał niż drugorzędny z frontem okluzji o charakterze frontu chłodnego, którego ruch będzie odbywał się zgodnie z prądem strumieniowym rozciągającym się od Skandynawii, przez Cieśniny Duńskie, zachodnią i południowo zachodnią część Polski do Czech. Północno zachodnia cyrkulacja powietrza w ugięciu cyklonalnym przynosi nam chłodną masę Powietrza Polarno-Morskiego o dużym potencjale chwiejności, a za frontem związanym z niżem drugorzędnym nastąpi napływ masy Powietrza Arktycznego.
Chłodna masa powietrza napływając nad nasz obszar będzie się nagrzewać w dolnych warstwach, co spowoduje wzrost chwiejności atmosfery i rozwój konwekcji termicznej: wytworzą się chmury kłębiasto-warstwowe Sc i kłębiaste o budowie pionowej Cb, Cu. Towarzyszyć im będą przelotne opady, miejscami intensywne – początkowo deszczu, a następnie deszczu ze śniegiem i śniegu. Napływ chłodnego powietrza sprzyja zmiennemu zachmurzeniu nieba, poza strefą frontu na południu kraju nawet małemu, głównie z chmurami kłębiastymi. W całym kraju da się we znaki silny, północno-zachodni wiatr, który w porywach będzie osiągał prędkości 12/15 m/s do nawet 20 m/s w pobrzeżu Gdańskim. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od +2°C/+5°C na północy i w centrum kraju do +8°C/+10°C na południu, w nocy temperatury spadną poniżej zera do -1°C / -3°C.

Wspomniany układ niżowy wypełnia się, ciśnienie w centrum dość szybko rośnie, jego centrum kolejnej nocy znajdzie się nad Północną wschodnią Polską z ośrodkiem już 1013hPa. Mimo że niż wypełnia się na mapach przyziemnych, na górnych mapach topografii barycznej 850, 700, 500 hPa wyraźnie widać wspomniany niż, co prognozuje napływ w kolejnych dniach chłodnej masy Powietrza Arktycznego.


Krzysztof MAKSIMIUK , 17 marca 2024 roku

Udostępnij artykuł