Komentarz synoptyka: 2024-03-18

Niż, który przyniósł nam ochłodzenie, wypełnia się zgodnie z prognozami. Dziś rano jego centrum z ośrodkiem 1015 hPa ze strefą frontu okluzji zalega jeszcze nad północną, centralną i wschodnią Polską, i powoli zanika. Jednakże jest on wciąż zauważalny na górnych mapach topografii barycznej: 700 i 500 hPa, w związku z czym zostaniemy w cyrkulacji północnej i północno-wschodniej, z prędkością ok 30-40 km/h. Z kolei nad Finlandią i północną Rosją rozbudowuje się wyż, który zablokował dalszy napływ chłodu, przez co nad naszym krajem zalegać będzie stara masa pochodzenia arktycznego o równowadze warunkowo-chwiejnej.

Dzień jest już dłuższy od nocy, wschód w Warszawie był o 05:42, a zachód będzie o 17:46, więc z powodu dość dużego już oddziaływania promieni słonecznych chłodne powietrze, które napłynęło nad obszar naszego kraju, zaczyna przechodzić ewolucję. Ogrzewa się ono od podłoża i w efekcie zatraci cechy masy arktycznej, a zmniejszający się kontrast temperatury zapoczątkuje zanik prądu strumieniowego, który rozciąga się od Skandynawii przez zachodnią i południowo-zachodnią część Polski do Czech. Prądy strumieniowe zasilają układy baryczne, od prądów strumieniowych zależne są także prędkość i kierunek przemieszczania się niżów. Wraz z zanikiem wspomnianego wyżej prądu strumieniowego niż znajdujący się nad Polską wraz z okluzją wypełni się i zniknie z map przyziemnych. Polska znajdzie się wówczas pod wpływem klina wyżu znad Finlandii i północnej Rosji.

Zachmurzenie dziś w całym kraju wciąż duże i umiarkowane, w większości występować będą chmury warstwowo-kłębiaste z wbudowanymi chmurami Cb. Opady śniegu i śniegu z deszczem będą w ciągu dnia występować na wschód od linii Lębork-Toruń-Łódź-Katowice, w nocy stopniowo zanikną. Temperatura na poziomie 850hPa (ok.1500m) dość niska, wynosić będzie ok -7°C / -9°C, co wpłynie na temperaturę przy ziemi - maksymalna w większości kraju będzie oscylowała w przedziale od +2°C do +4°C, tylko w Polsce zachodniej i południowo-zachodniej +5°C / +7°C. W nocy temperatury spadną poniżej zera do -1°C / -2°C, w górach do -3°C / -5°C, tylko nad samym morzem cieplej: +2°C / 0°C, co związane jest z oddziaływaniem Bałtyku. W całym kraju wiatr północny i północno-wschodni, w ciągu dnia umiarkowany w przedziale 3-6 m/s, pod koniec dnia i w nocy słabnący do 3-1 m/s, przez co nie będzie miał już tak dużego wpływu na temperaturę odczuwalną.


Krzysztof MAKSIMIUK , 18 marca 2024 roku

Udostępnij artykuł