Komentarz synoptyka: 2024-03-19

Pogodę w Polsce kształtuje umacniający się obszar wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Rosji, który od wczoraj nasuwał się klinem nad nasz kraj. Natomiast w wyższych warstwach troposfery powoli następuje całkowita przebudowa pola geopotencjału – górny niż kształtujący północno-wschodnią cyrkulację wypełnia się i od zachodu zaczynie oddziaływać górny południowy klin przekształcający adwekcję z północno-wschodniej na zachodnią.

Nad obszarem naszego kraju wciąż zalega chłodna masa pochodzenia arktycznego, która w warstwie przyziemnej uległa już w znacznym stopniu transformacji i nabrała cech powietrza polarnego. Na mapach topografii barycznej poziomu 850 hPa na godz. 12:00 temperatura powietrza w porównaniu z dniem poprzednim wzrosła średnio o 3°C, a pod koniec dnia w związku ze zmianą kierunku cyrkulacji izoterma 0°C przekroczy zachodnią granicę Polski i zacznie napływać już znacznie cieplejsza masa powietrza.

Zachmurzenie dziś w naszym kraju warstwowo-kłębiaste, małe i umiarkowane, tylko na wschodzie umiarkowane i duże. Opady śniegu i śniegu z deszczem, które występowały ubiegłej doby nad centralną i wschodnią Polską powoli ustępują i zostaną tylko na krańcach wschodnich. Po południu na zachodzie zaczną pojawiać się chmury piętra wysokiego Cirrus, które będą zwiastunem zmieniającej się pogody w najbliższych dniach.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia w przedziale od +6°C do +8°C, tylko na krańcach wschodnich i w górach chłodniej +2/+4°C. Noc również jeszcze chłodna z temperaturami +2/+0°C, a przy większych rozpogodzeniach, gdzie dojdzie do wychłodzenia z wypromieniowania, temperatury spadną poniżej zera. Północny wiatr o prędkości 3-6 m/s, który występować będzie na wschodzie kraju obniży temperaturę odczuwalną, w centrum znacznie słabszy przyjmować będzie zmienne kierunki, a na zachodzie ustabilizuje się już południowy kierunek wiatru o prędkości w granicach 2-4 m/s.


Aleksandra Kulpińska, 19 marca 2024 roku

Udostępnij artykuł