Komentarz synoptyka: 2024-03-20

Pogodę w Polsce kształtuje głównie słabogradientowy obszar wysokiego ciśnienia, jaki powstał między wyżem znad Rosji, a Wyżem Azorskim. Jedynie na północy kraju oddziaływać będzie płytka zatoka z frontem okluzji, związana z niżem znad Morza Norweskiego, która przemieszczać się będzie po skraju wspomnianego obszaru wysokiego ciśnienia od Cieśnin Duńskich przez Bałtyk. Choć zachodnia cyrkulacja przynosi nam już cieplejsze powietrze, to na wschodzie Polski wciąż zalega chłodna, przetransformowana masa. Taki stan rzeczy wynika wprost z rozmytego pola barycznego i geopotencjału jaki rysuje się nad Europą od powierzchni ziemi do poziomu 700 hPa. Ponadto na wyższych poziomach topografii barycznej nad Europą wschodnią wciąż zalega górna zatoka, która uniemożliwia dalszą ekspansję ciepłych mas powietrza polarno-morskiego na wschód, w związku z tym izoterma 0°C na mapach topografii barycznej 850 hPa na godzinę 18:00 osiągnie linię Wisły, której przy obecnych prognozach do piątku nie zdoła już przekroczyć.

Zachmurzenie w całym kraju dość zróżnicowane, na wschodzie wciąż duże przez chmury warstwowo-kłębiaste, które miejscami mogą przynosić krótkotrwałe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. W centrum Polski występować będą rozpogodzenia, a na zachodzie i południowym zachodzie na niebie obecne będą jedynie chmury piętra średniego i wysokiego. Od północnego zachodu, przez całą północną część kraju przemieszczać się będzie zachmurzenie związane z frontem okluzji, któremu towarzyszyć mogą słabe opady deszczu.

Wiatr z powodu niewielkiego gradientu barycznego będzie dziś w całym kraju słaby i w większości południowy lub zmienny, miejscami może wystąpić również cisza. Temperatura maksymalna wciągu dnia od +5°C / +6°C na wschodzie do nawet +14°C na zachodzie kraju, gdzie obecna będzie już masa ciepłego powietrza, nocą ujemne temperatury odnotujemy jedynie w górach.


Aleksandra Kulpińska, 20 marca 2024 roku

Udostępnij artykuł