Komentarz synoptyka: 2024-03-21

Wyż znad Rosji zaczął słabnąć i ustępować, a w obszar podwyższonego ciśnienia jaki znajduje się nad Polską będzie się wciskać kolejna zatoka niżu z pofalowanym frontem chłodnym, który będzie przemierzać nasz kraj z zachodu na wschód i w nocy znajdzie się przed wschodnią granicą. Pomimo przemieszczającego się frontu atmosferycznego, zostaniemy dziś w tej samej, ciepłej masie powietrza polarno-morskiego, co związane jest z charakterem tego frontu. Chłodne masy, które przed kilkoma dniami za sprawą prądu strumieniowego zawędrowały w niższe szerokości geograficzne zaczęły ulegać transformacji i dzięki słabej zachodniej cyrkulacji zanim do nas dotrą zdążyły się już przegrzać do znacznych wysokości. Kontrast termiczny pozostał jedynie w wyższych częściach troposfery więc wspomniany wcześniej front jest frontem górnym, którego linia nie ma styczności z powierzchnią ziemi. Ślady świadczące o obecności chłodniejszej masy powietrza są widoczne zwłaszcza na poziomie 200 hPa, na którym poziomy gradient temperatury jest odwrócony – wyższe temperatury występują w wysokich szerokościach geograficznych, a niższe w średnich, co jest bezpośrednio związane z wysokością tropopauzy, która w chłodnych masach występuje niżej i jest stosunkowo cieplejsza niż w ciepłych masach gdzie występuje wyżej.
Strefa z dużym zachmurzeniem frontowym z opadami deszczu, niskimi chmurami warstwowymi Stratus znajduje się już nad północno-zachodnią częścią naszego kraju i powoli zacznie przesuwać się do centrum. Linia z opadami deszczu na godzinę 12:00 UTC znajdzie się na linii Olsztyn-Włocławek-Kalisz-Wrocław, do końca dnia obejmie Mazury, zachodnią część Mazowsza, Łódzkie i Śląsk, a w nocy całe Mazowsze i wschodnią część kraju. Od zachodu opady będą stopniowo zanikać i cała strefa opadowa przemieszczając się na wschód będzie traciła na swojej intensywności, do Warszawy dotrą już tylko słabe opady ciepłego wiosennego deszczu.

Temperatura maksymalna w większości kraju w przedziale ok +12/ +14°C, tylko na północy i północnym-wschodzie ok +8/ +10°C. Kolejna noc już ciepła ale wilgotna, temperatura w granicach +6/ +4°C. Temperatura odczuwalna zbliżona do rzeczywistej. Na przeważającym obszarze kraju wiatr już cieplejszy, południowy 2-5 m/s, w rejonie Trójmiasta silniejszy 4-7 m/s, na południu kraju zmienny 1-3 m/s. Pod koniec dnia na zachodzie i północnym-zachodzie wiatr zmieni kierunek na zachodni i północno-zachodni.


Krzysztof MAKSIMIUK , 21 marca 2024 roku

Udostępnij artykuł