Komentarz synoptyka: 2024-03-22

Dzisiaj 22 marca ŚWIATOWY DZIEŃ WODY - notka pod komentarzem

Jutro ŚWIATOWY DZIEŃ METEOROLOGII

Pierwsze dni astronomicznej wiosny nie napawają optymizmem; dzisiaj i jutro przeważać będzie duże zachmurzenie z opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem, tylko w centrum i na południowym wschodzie możliwe przejaśnienia. Temperatura od 6-8°C na północnym wschodzie i północy, 8-10°C w centrum i 10-13°C na południu i południowym zachodzie, słaby lub umiarkowany wiatr powieje z zachodu i południowego zachodu, nie wpływając zbytnio na temperaturę odczuwalną; w nocy z soboty na niedzielę i w drugi dzień weekendu oraz przez kilka następnych dni znaczne ochłodzenie.

Północne regiony kontynentu i Wyspy Brytyjskie obejmuje swoją cyklonalną cyrkulacją głęboki (962 hPa) niż nad Morzem Norweskim. Nad naszym krajem przemieszcza i przemieszczać się będzie płytka jego zatoka z układami frontów ze słabymi opadami. Zwijającą się spiralę niżu oraz zachmurzenie związanych z nim frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd oraz zobrazowaniach radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ a nad naszym obszarem: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Duża zmiana pogody w weekend spowodowana będzie znaczną zmianą cyrkulacji w środkowej troposferze – jeszcze dzisiaj i jutro napływać będzie związana z górnym klinem geopotencjału 500 hPa ciepła masa z południowego zachodu. W niedzielę obejmie nas górna zatoka niżu znad Skandynawii, sprowadzając chłodne powietrze polarne morskie. Warto prześledzić kolejne sekwencje prognozy topografii 500 – 1000 hPa na mapach ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202403211200&projection=opencharts_europe&valid_time=202403220900 . Ilustrują one pośrednio średnią temperaturę masy powietrza między tymi poziomami izobarycznymi, zagęszczenie izoterm strefy frontowe. Według tych prognoz, wielkanocne święta mogą być bardzo ciepłe.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Woda jest jedną z najpospolitszych substancji we Wszechświecie. Cząsteczka wody (H20) jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną molekułą w ośrodku międzygwiazdowym, po cząsteczkowym wodorze i tlenku węgla. Woda jest bardzo rozpowszechniona także na powierzchni Ziemi. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70,8% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajduje się także w atmosferze, w istotny sposób kształtując interesujące nas procesy pogodotwórcze.

Obserwowane i przewidywane w wielu scenariuszach zmiany klimatu mogą wpływać na globalny obieg wody, mogą generować konflikty związane z dostępem do coraz to bardziej ograniczonych zasobów słodkiej wody. Bezpieczeństwo żywnościowe tak w skali globalnej, jak i krajowej, różnorodność biologiczna i stan ekosystemów zakłócane są przez susze, powodzie i zmieniające się scenariusze opadowe (długotrwałe opady ciągłe vs. intensywne opady burzowe). Zjawiska te mogą istotnie wpływać nie tylko na gospodarkę w skalach od krajowych do globalnych, lecz również na całe społeczności uzależnione od dostępu do wody i żywności.

Światowy Dzień Wody został on zainicjowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. i ma na celu zwrócenie uwagi na kluczowe znaczenie wody, ochrony i zrównoważonego użytkowania. Z tej okazji Stałe Przedstawicielstwo Słowenii, Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) oraz Geneva Water Hub współorganizują wydarzenie "Woda jako katalizator wspólnych działań na rzecz klimatu i pokoju". Wydarzenie to podkreśla zagrożenia i szanse, jakie niosą ze sobą zmiana klimatu dla pokojowego i opartego na współpracy zarządzania zasobami wodnymi od poziomu lokalnego do krajowego i transgranicznego, a także możliwe sposoby łagodzenia tych zagrożeń oraz wykorzystania związanych z tym szans rozwojowych. Więcej na stronie WMO wmo.int/sites/default/files/2024-03/WWD%20Concept%20Note.pdf

Dzisiaj, od godziny 10:00 do 11:30 można na stronie WMO obserwować obchody Dnia Wody w siedzibie WMO w Genewie:
www.youtube.com/watch?v=WLebLKyarzU


Ryszard Klejnowski

22 marca, piątek, 82 dzień 2024 roku; 7:10

Udostępnij artykuł