Komentarz synoptyka: 2024-03-23

23 marca – ŚWIATOWY DZIEŃ METEOROLOGII – notka pod komentarzem

Jak przystało na miniony wczoraj Światowy Dzień Wody i przypadający dzisiaj Światowy Dzień Meteorologii, aura nie skąpi nam opadów, skądinąd bezcennych dla naszej biosfery. Dzisiaj przeważać będzie duże zachmurzenie z opadami deszczu lub mżawki, w górach deszczu ze śniegiem; zanotujemy znaczną różnicę temperatury między północnymi rejonami kraju a jego centrum i południem – odpowiednio: 7-9°C, 13-15°C i 17-19°C, w górach około 0°C Będzie to ostatni tak ciepły dzień w tym tygodniu – od jutra spore ochłodzenie, temperatura na całym obszarze kraju nie przekroczy 7-10°C, przy dużym zachmurzeniu i opadach, możliwe burze. Wiatr powieje z kierunków zmiennych, w zależności od aktualnego położenia frontu i fali w strefie frontu i w czasie burz może być porywisty, do 50-80 km/h.

Jak możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych i radarowych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd , www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ przez Polskę od północnego wschodu po zachód przebiega odchodząca na południowy wschód strefa frontu ciepłego a za nim zafalowanego frontu chłodnego. Układ frontów związany jest z dwuośrodkowym niżem znad Półwyspu Skandynawskiego. Jak pokazują mapy prognostyczne naszych modeli w godzinach przedpołudniowych fala na froncie przekształci się w mezoslakowy układ niżowy, który w ciągu dnia i w nocy przemieści się na północny wschód. Będzie to układ przyziemny, prognostycznie na poziomach 925 i 850 hPa zaznacza się tylko w postaci płytkiej zatoki. Aktualne położenie stref frontowych możemy obserwować na mapach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Warto obserwować, jak kształtować się będzie struktura zachmurzenie na zdjęciach i zobrazowaniach radarowych w miarę rozwoju fali. Prognostyczne mapy zachmurzenia niskiego i średniego sugerują ich zbliżona do spiralnej strukturę.

ŚWIATOWY DZIEŃ METEOROLOGII

Tematem tegorocznego Światowego Dnia Meteorologii jest "Na pierwszej linii działań na rzecz klimatu”

Międzynarodowy Komitet Meteorologiczny na posiedzeniu w 1946 roku przyjął projekt Światowej Konwencji Meteorologicznej, która została ostatecznie podpisana 11 października 1947 roku i weszła w życie 23 marca 1950 roku. Tak też po ratyfikacji przez państwa członkowskie Narodów Zjednoczonych IMO (Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna) przekształciła się w Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) 17 marca 1951 roku. Polska jako jedno z pierwszych państw ratyfikowała Konwencję 16 maja 1950 roku.

Każda dekada od lat 80. była cieplejsza od poprzedniej. Rok 2023 był najgorętszym rokiem w historii, ze średnią globalną temperaturą na poziomie około 1,45°C powyżej średniej z lat 1850-1900. Było to w dużej mierze spowodowane połączeniem zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka i El Niño, zjawiska występującego naturalnie. Przed rewolucją przemysłową atmosferyczny stężenie dwutlenku węgla (CO2)) przez tysiące lat utrzymywał się na prawie stałym poziomie około 280 części na milion. Od tego czasu stężenie CO2 wzrosło aż o 50%, osiągając 417,9 ppm w 2022 r. z powodu spalania paliw kopalnych, wylesiania i zmian w użytkowaniu gruntów.

Dla różnych ludzi działania na rzecz klimatu oznaczają niekoniecznie to samo. Niemal wszyscy zgadzają się jednak, że jest to niezbędne i pilne, jednak wszyscy powinniśmy podążać w tym samym kierunku. Meteorolodzy i hydrolodzy na całym świecie gromadzą, rozpowszechniają i analizują dane pogodowe, hydrologiczne i środowiskowe. Są one podstawą do poznania stanu i mechanizmów obecnego klimatu i jego zmian. Światowa Organizacja Meteorologiczna ma ponad 150-letnią historię międzynarodowej organizacji i koordynacji działań narodowych służb hydrometeorologicznych, od pomiarów, przez ich rozpowszechnianie i przetwarzanie oraz badania naukowe.

Kilkuminutowe orędzie Sekretarz Generalnej WMO, prof. Celeste Saulo z tej okazji można obejrzeć i wysłuchać na: wmo.int/content/wmo-secretary-generals-statement-occasion-of-world-meteorological-day-2024

Ryszard Klejnowski

23 marca, sobota, 83 dzień 2024 roku; 7:10

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA METEOROLOGII zespół METEO ICM UW i synoptycy składają serdeczne życzenia wszystkim meteorologom w kraju i na świecie, sukcesów zawodowych i wytrwałości w niełatwej pracy na posterunkach obserwacyjnych, stacjach meteorologicznych – bez których niemożliwe byłyby nasze prognozy, w biurach prognoz i w jednostkach badawczych. Równie serdeczne słowa przekazujemy naszym Czytelnikom i Sympatykom, wszak każdy jest na swój sposób meteorologiem, obserwując pogodę, niebo, chmury, wyniki numerycznych prognoz i wczytując się w nasze komentarze.

Zespól METEO i synoptycy ICM UW

Udostępnij artykuł