Komentarz synoptyka: 2024-03-24

Pofalowany front chłodny związany z wieloośrodkowym niżem znad Skandynawii opuścił już obszar Polski i odsunął się na wschód, jednakże wciąż pozostajemy pod wpływem tego niżu. Jeden z jego ośrodków, który utworzył się w dniu wczorajszym na fali wspomnianego frontu przemieszcza się znad Białorusi na północny-wschód nad Rosję i pogłębia się, na koniec dnia w jego centrum prognozuje się 992 hPa. Rozwój tego niżu zauważalny jest również na poziomie 850 hPa, gdzie w miejscu zatoki, która nad nim występuje, zamknie się oczko izohipsy. W tylnej części pogłębiającego się niżu, w jakiej się obecnie znajdujemy, napływają z zachodu i północnego-zachodu chłodne i wilgotne masy powietrza polarnego, które dostając się nad cieplejsze obszary nabierają znacznej chwiejności.
Zachmurzenie dziś w całym kraju umiarkowane do dużego przez chmury warstwowo-kłębiaste i kłębiaste Sc, Cu, w tym chmury kłębiaste o budowie pionowej (Cb), którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu, możliwe również słabe pojedyncze burze. Wiatr powieje dziś z zachodu i południowego zachodu z prędkością 5-8 m/s, przy chmurach Cb usilać się będzie do 10-15 m/s, a w nocy w związku z zanikiem termiki jego prędkość spadnie i będzie oscylować w granicach 5-2 m/s. Temperatura już w całym kraju niższa w porównaniu z dniem wczorajszym, w ciągu dnia wzrośnie maksymalnie do +8°C /+10°C, w nocy spadnie do około +3°C /+1°C, miejscami przy mniejszym zachmurzeniu może spaść do około zera, a w górach nocą odnotujemy temperatury ujemne.
Opisana wyżej chłodna i deszczowa aura będzie nam towarzyszyć do poniedziałku. Górna zatka odpowiedzialna za napływ chłodnej masy powietrza polarno-morskiego jutro już zacznie ustępować i od wtorku znajdziemy się pod wpływem górnego klina. Cyrkulacja zmieni się wówczas z zachodniej na południową i znowu będziemy mogli się cieszyć ciepłą i pogodną wiosną.

Krzysztof Maksimiuk, 24 marca 2024 roku

Udostępnij artykuł