Komentarz synoptyka: 2024-03-25

Dzisiaj nadal utrzyma się tzw. ”kompleks pogody dnia ubiegłego”, z dominacją całkowitego i dużego zachmurzenia warstwowo-kłębiastego i kłębiastego z przelotnymi opadami deszczu, a w godzinach popołudniowych także spodziewane są wiosenne burze w strefie starego frontu okluzji o charakterze chłodnym, występujące głównie w pasie od Pomorza Gdańskiego i Środkowego aż po Podkarpacie, wyraźnie słabnące i zanikające na przełomie dnia i nocy, którym towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr południowo wschodni, w porywach dochodzący do 50, 60 km/h. Za frontem, w tylnej części niewielkiego niżu z rejonu Jutlandii i południowej Skandynawii z przyległościami, spodziewane są także opady przelotne, początkowo deszczu, a w godzinach popołudniowych, także deszczu ze śniegiem lub z gradem, tutaj też spodziewane są porywy wiatru północno zachodniego, głównie w pasie dzielnic południowych, w porywach dochodzące do 40, 60 km/h. Chłodno, temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie w interwale 8, 10 stopni, ale lokalnie, a głównie podczas przechodzenia opadów deszczu, a zwłaszcza deszczu ze śniegiem lub gradem, przejściowo obniżająca się o parę stopni.

U schyłku dnia, a głównie w porze nocnej wyraźne zanikanie zjawisk konwekcyjnych i uciszenie w atmosferze, a to, przy słabym gradiencie barycznym, sprzyjać będzie formowaniu się niskich chmur Stratus oraz silnych zamgleń, a w pasie dzielnic północnych i środkowych licznych mgieł ograniczających widzialność do 100, 300 metrów, lokalnie nawet do kilkudziesięciu metrów. Noc na północnym wschodzie oraz w pasie od Pomorza Środkowego przez Ziemię Lubuską po Dolny Śląsk z przymrozkami -1. -2 stopnie, a w Sudetach i Karpatach kilkustopniowy mróz.

W tym samym czasie dokona się istotna przebudowa pola ciśnienia, wspomniany niewielki niż wypełniający się zimnym powietrzem do rana zostanie wchłonięty przez inny, dobrze rozbudowany niż Atlantycki (995 hPa) z rejonu Irlandii, który stale pogłębiając się do 980 hPa, „nurkować” będzie nad Półwysep Iberyjski, a nad Wyspami Brytyjskimi formować się będzie kolejny, głęboki niż atlantycki, blokujący strefową cyrkulację atmosfery. Natomiast nad kontynentem, budować się będzie górny klin wyżowy, którego oś już jutro wychodząca znad Bałkanów w stronę południowego Bałtyku znajdzie się nad naszym krajem, z tendencją do powolnego przesuwania się na wschód. W tym samym czasie nad Europę południowo zachodnią i zachodnią, nasuwać się będzie górna zatoka w polu geopotencjału. My znajdziemy się pomiędzy wspomnianym klinem i zatoką, a to zwiastuje pogodne niebo i postępujący wzrost temperatury, jutro już do 10, 14 stopni, pojutrze do 14, 18 stopni, podobnie w czwartek. Później trochę się ochłodzi, ale jest duża szansa na ciepłe Święta Wielkanocne.


Jarosław Olędzki,
25 marca 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł