Komentarz synoptyka: 2024-03-26

Płytki niż znajdujący się w dniu wczorajszym na Morzu Bałtyckim wypełnił się, izobary na mapach przyziemnych ułożyły się już południkowo i od rana pogoda w Polsce kształtuje się w przedniej części układu niskiego ciśnienia z centrum 984 hPa w pobliżu Irlandii. Niż ten będzie się wciąż pogłębiał i w nocy osiągnie 968 hPa, co jest ściśle związane z obecnością silnego, atlantyckiego prądu strumieniowego, który już teraz obejmuje go swoim południowym meandrem. Z kolei w ciągu dnia wspomniany prąd strumieniowy przyczyni się do pochłonięcia przez ten niż młodszego ośrodka niżowego z chłodniejszym powietrzem, który powstał u południowych wybrzeży Grenlandii i porusza się obecnie z kierunkiem nadanym mu przez ten prąd strumieniowy.

W związku z opisaną sytuacją synoptyczną nad Polską zapanowała cyrkulacja cyklonalna południowo-zachodnia, a wraz z nasuwaniem się nad obszar naszego kraju górnego klina, zacznie do nas napływać coraz cieplejsze powietrze polarno-morskie. O silnej adwekcji ciepła świadczy również poziom izotermy 0°C, który będzie oscylował od 900 m na Mazurach i Podlasiu do 1500 m na Dolnym Śląsku. W godzinach nocnych i nad ranem następnego dnia izoterma 0°C osiągnie już wysokości w przedziale 1800-2400 m.

Zachmurzenie dziś umiarkowane i małe, w pierwszej części dnia pojawią się jeszcze chmury warstwowo-kłębiaste i kłębiaste, które w ciągu dnia w związku z napływem z południa coraz cieplejszej i suchej masy zaczną stopniowo zanikać. Na niebie obecne pozostaną tylko chmury piętra wysokiego Cirrus. Temperatura już wiosenna - maksymalna wartość w cieniu w ciągu dnia od +10°C /+11 °C w górach, na wschodzie i północy kraju, do +12°C / +14 °C w centrum i na południu. Nadchodząca noc również zdecydowanie cieplejsza od poprzedniej, temperatura minimalna w przedziale +5°C / +3°C, tylko w górach +1°C / 0°C. Wiatr w ciągu dnia i w nocy południowy i południowo-wschodni, umiarkowany 5-8 m/s z usileniami do 10-12 m/s, w Sudetach do 15-20 m/s.


Aleksandra Kulpińska, 26 marca 2024 roku

Udostępnij artykuł