Komentarz synoptyka: 2024-03-27

Pogodę w całej Europie kształtuje pogłębiający się, rozległy niż z centrum 960 hPa w pobliżu Irlandii, który w swojej przedniej części wypycha, między innymi do Polski, przetransformowane masy powietrza pochodzącego znad Atlantyku, które po przejściu przez południe Europy uległo znacznemu przegrzaniu. W tylnej części tego niżu napływa nad Atlantyk i nad zachodnią Europę chłodne powietrze z północy, przez co nad Atlantykiem utrzymuje się znaczny gradient temperatury, który nad kontynentem zmniejsza się.

W związku z opisanym gradientem nad Atlantykiem znajduje się silny prąd strumieniowy, którego prędkość w rdzeniu dochodzić będzie do 300 km/h, napędza on pogłębianie się niżu. Natomiast po wejściu nad Europę prąd strumieniowy zaczyna zwalniać i meandrować sięgając daleko na północ i południe. Wspomniane meandry utrzymują się już na tyle długo, że utworzyły układ blokujący – wyż przy wschodnim brzegu Morza Czarnego, który połączył się już wałem z wyżem znad północnej Rosji.

Powstanie tego wyżu dodatkowo wzmogło napływ coraz cieplejszego powietrza – cyrkulacja południowo-zachodnia zmienia się na południową, a prędkość adwekcji na poziomie 700 hPa w porównaniu z dniem wczorajszym wzrosła z 30-40 km/h do 60-70 km/h. Zwiększony napływ z południa widać również po izobarach na mapach przyziemnych, które od wczoraj są ułożone południkowo, lecz dziś odległości między nimi zmniejszyły się.

Zachmurzenie dziś małe i umiarkowane przez chmury wysokie Cirrus i średnie Altocumulus, które są typowe dla napływu ciepłej i suchej masy o równowadze stałej. Jedynie na południowym zachodzie i na krańcach zachodnich pojawią się chmury pietra niskiego Stratocumulus o wysokich podstawach rzędu 1000-1500 metrów.

Na mapach topografii barycznej 850 hPa temperatura jest już znacznie wyższa w porównaniu z dniem wczorajszym i wynosi +4°C / +7°C. Natomiast maksymalne temperatury przy powierzchni ziemi wyniosą dziś od +10°C / +13 °C w górach i na wschodzie, do +14°C / +17 °C na zachodzie, w centrum i na południu kraju. Nadchodząca noc cieplejsza od minionej - w większości kraju temperatura minimalna w przedziale +10°C / +7°C, w górach +6°C / +4°C.

W związku z dużym gradientem barycznym wiatr w całej Polsce może być dokuczliwy. Wiać będzie z południa i południowego wschodu z prędkością w przedziale 6-9 m/s, dodatkowo występować będą usilenia do 12-15 m/s.


Aleksandra Kulpińska, 27 marca 2024 r.

Udostępnij artykuł