Komentarz synoptyka: 2024-03-30

Tak dzisiaj, jak i w Wielkanocne Święta towarzyszyć nam będzie prawdziwie wiosenna, pogodna i wyjątkowo ciepła aura; ławice chmur średniego i górnego piętra, głównie na północy, nie przeszkodzą zbytnio słonecznym promieniom, w szybkim, po nocnych spadkach temperatury, nagrzewaniu podłoża i pośrednio powietrza do 15-17°C na północy i 22-24°C w centrum i na południu. Umiarkowany wiatr powieje z kierunków południowych, na południu i w górach porywisty, do 60-70 kim/h, a jutro w Tatrach nawet więcej niż 100 km/h, nie będzie zbytnio obniżał temperatury odczuwalnej.

Centrum rozległego, wypełniającego się niżu atlantyckiego na zachód od Wysp Brytyjskich, zmierza w kierunku Zatoki Biskajskiej. Niż obejmuje niemal cały kontynent od Półwyspu Skandynawskiego po afrykańskie kraje Maghrebu, a jego wtórny ośrodek nad zachodnią Europą oddziałuje na pogodę w naszym kraju – znajdujemy się w ciepłym jego wycinku, między słabo wyrażonym frontem ciepłym nad północnymi regionami i chłodnym, przebiegającym południkowo nad Morze Śródziemne. Na naszych mapach prognostycznych możemy zauważyć przemieszczanie się tego ośrodka na wschód, jutro i w poniedziałek zaznaczy swoja obecność na północnym zachodzie, wzrastać będzie gradient ciśnienia, a tym samym prędkość i porywistość południowego wiatru, pojawią się opady deszczu na północnym zachodzie, jak przystało na Lany Poniedziałek.

Przesuwanie się niżu atlantyckiego na południe powoduje zmianę charakteru cyrkulacji ze strefowej zachodniej na południkową. Łatwo to zauważyć na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i radarowych: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ oraz mapach topografii w środkowej i górnej troposferze. Taki układ cyrkulacyjny, z niewielkimi zmianami utrzyma się do poniedziałku / wtorku, gdy ponownie zapanuje cyrkulacja zachodnia, ustanie napływ ciepła z południa i powróci raczej chłodna, kwietniowa już pogoda, z temperaturą rzędu 5-10°C i opadami deszczu. Zmiany średniej temperatury w dolnej połowie troposfery możemy obserwować na prognostycznych mapach ECMWF topografii 500 – 1000 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202403300000&projection=opencharts_europe&valid_time=202403310900 .


ZMIANA CZASU Z ZIMOWEGO (CET- Central European Time) NA LETNI (CEST – Central European Summer Time)

W ostatni weekend marca, czyli jutro w nocy, nastąpi zmiana czasu z zimowego na czas letni. Zgodnie z zasadami, wskazówki zegarków należy przesunąć o godzinę do przodu – z 2.00 na 3.00 (w praktyce możemy to zrobić o dowolnej porze, komputery i większość elektronicznych gadgetów zrobi to samodzielnie). Oznacza to nie tylko, ze pośpimy o godzinę krócej, lecz również o jedną godzinę później dostępne będą wyniki prognoz numerycznych, opracowywanych na podstawie danych pomiarowych, wykonywanych w czasie UTC (Uniwersal Time Coordinated). Na przykład sondaże aerologiczne z godziny 00 i 12 UTC (Z – czasami stosowany jako Zulu Time) w czasie zimowym wykonywane są w naszym kraju o godzinie 1.00 i 13.00 czasu urzędowego (CET) a w czasie letnim odpowiednio o 2.00 i 14.00 czasu urzędowego (CEST). Na naszych meteorogramach pojawi się zatem dwugodzinna różnica między CEST na górnej krawędzi wykresu a UTC na jej dolnej.

Ryszard Klejnowski

30 marca, sobota, 90 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł