Komentarz synoptyka: 2024-04-01

Pogoda w Polsce pozostaje wciąż pod wpływem wieloośrodkowego Niżu Islandzkiego obejmującego całą Europę i część północnej Afryki. Wtórny niż, który znajdował się nad Bałtykiem wypełnił się i obecnie układem sterującym dla naszego kraju jest ośrodek niżowy, jaki powstał w rejonie południowej Francji, przemieścił się nad południowe Niemcy i na koniec dnia znajdzie się przy granicy z Polską na wysokości Szczecina. Z niżem tym związany jest system okludujących się frontów atmosferycznych, gdzie linia frontu ciepłego przebiega obecnie od Finlandii, przez Szwecję i Cieśniny Duńskie do południowych Niemiec, a chłodnego od Niemiec, przez północne Włochy, Morze Śródziemne i dalej układa się łukiem po skraju Wyżu Azorskiego.

Nad Polską wciąż zalega ciepła masa powietrza zwrotnikowego, jednakże dzisiejszy dzień kończy trzydniowy epizod ciepła, podczas którego ustanowiony został kolejny rekord temperaturowy dla miesiąca marca – w Wielką Sobotę na stacji meteorologicznej w Tarnowie odnotowano +26,4°C, czyli o 0,8°C więcej od dotychczasowego rekordu z 1974 roku. Górny klin, a z nim ciepło, powoli odsuwa się i ustępuje miejsca górnej zatoce, co przyniesie nam napływ z południowego zachodu chłodniejszych mas powietrza polarnego.

Zachmurzenie od rana w większości kraju niewielkie do umiarkowanego, głównie przez chmury piętra wysokiego, mimo to błękit nieba zwłaszcza na wschodzie przesłaniać będzie obecny wciąż pył. W ciągu dnia od zachodu zacznie już napływać strefa zachmurzenia frontu chłodnego, której późnym popołudniem towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, miejscami również burze. Nasze modele numeryczne prognozują najintensywniejsze opady późnym popołudniem i w pierwszej części nocy, zwłaszcza w centrum i na południu kraju.

Wiatr w ciągu dnia głównie południowy, osiągać będzie prędkość ok. 2-5 m/s na północy i w centrum kraju, na południu do 7-12 m/s, w górach może powiać z prędkością 80 – 100 km/h. Wieczorem i w nocy, w raz z przemieszczaniem się linii frontu chłodnego, kierunek wiatru zmieniać się będzie na zachodni.

Najcieplej dziś będzie w rejonie Krakowa, gdzie na termometrach znowu będziemy mogli zobaczyć +26°C. W pozostałych regionach Polski temperatury maksymalne w przedziale +21°C / +24°C, jedynie nad morzem chłodniej +18°C / +20°C. W nocy w związku z napływem chłodnej masy powietrza temperatury przeważnie wynosić będą +9°C / +7°C, miejscami spadną do +7°C / +5°C, lecz na wschodzie, gdzie wciąż obecne będzie powietrze zwrotnikowe, noc będzie ciepła z temperaturami nawet +12°C / +15°C.


Aleksandra Kulpińska, 1 kwietnia 2024 roku

Udostępnij artykuł