Komentarz synoptyka: 2024-04-02

Dzisiejsza dynamiczna i zróżnicowana sytuacja synoptyczna spowodowana jest stopniową zmianą cyrkulacji z południkowej na strefową. Na linii Olsztyn-Łódź-Katowice znajduje się wciąż front chłodny, związany z niżem z centrum nad Cieśninami Duńskimi, który do końca dnia odsunie się za naszą wschodnią granicę. Na mapach górnej topografii barycznej w miejscu, gdzie znajduje się front zauważyć możemy zagęszczenie izoterm, świadczące o napływie znacznie chłodniejszej masy polarno-morskiej. Niż znad Cieśnin Duńskich w ciągu dnia będzie się odsuwał w rejon środkowego Bałtyku i krajów bałtyckich, a nocą od północnego zachodu zacznie przechodzić przez Polskę front okluzji znajdujący się w tylnej części tego niżu, a wraz z nim nastąpi jeszcze większe ochłodzenie.

Zachmurzenie w centrum i na wschodzie kraju frontowe z opadami deszczu, w górach wystąpią również opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Stopniowo od zachodu zachmurzenie frontowe będzie ustępować miejsca częściowym rozpogodzeniom, poprawie ulegną również widzialności, których nie będzie już ograniczał pył z sahary wypłukany z atmosfery przez deszcz. Jednakże przez adwekcję chłodnej masy powietrza, miejscami mogą pojawiać się chmury konwekcyjne, którym towarzyszyć będą słabe, przelotne opady deszczu. W nocy nad północny zachód kraju napłynie zachmurzenie związane z frontem okluzji i ponownie wystąpią opady deszczu, a w rejonie Kaszub nad ranem może się pojawić także deszcz ze śniegiem.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia najwyższa w rejonie Wrocławia oraz na wschodzie, gdzie wynosić będzie +14°C / +16°C, na pozostałym obszarze kraju przeważnie do +10°C / +12°C, w górach znacznie chłodniej +4°C / +6°C. Nocą wskazania na termometrach spadną przeważnie do +7°C / +5°C, najchłodniej będzie nad morzem +4°C / +2°C i w górach, gdzie temperatura może spaść poniżej zera. Ochłodzenie spotęguje dodatkowo wiatr, w całym kraju głownie zachodni o prędkości ok. 5-8 m/s z usileniami do 10-15 m/s, który będzie obniżał temperaturę odczuwalną o około 2°C do 3°C.


Aleksandra Kulpińska, 02 kwietnia 2024 roku

Udostępnij artykuł