Komentarz synoptyka: 2024-04-03

Wczorajszy dzień i miniona noc przyniosły generalną zmianę warunków pogodowych, spowodowaną istotną przebudową pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz pola geopotencjału w swobodnej troposferze, poprzez wymianę mas powietrza, spowodowaną przemieszczaniem się nad Bałtykiem od zachodu na wschód aktywnego niżu, który w swej tylnej części zaciągał chłodne powietrze znad Bałtyku, sprowadzając mocno odczuwalne ochłodzenie w całym kraju. Na przełomie nocy i dnia w pasie Wybrzeża Gdańskiego oraz na Pomorzu Gdańskim temperatura zeszła do około dwóch stopni, a niewiele wyższa w pasie przygranicznym z Rosją i Litwą. Ochłodziło się w całym kraju, tylko miejscami na południu temperatura zatrzymała się na poziomie 10 stopni, a w wyższych partiach gór lekki mróz. W chłodnym powietrzu o dużym potencjale chwiejności z powodzeniem utrzymują się typowe zjawiska konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, przede wszystkim w pasie od Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej przez Kujawy po północne i wschodnie Mazowsze, popaduje także na wyniesieniach Wyżyny Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej. Wiatr z trzech różnych kierunków, w pasie wybrzeża, na całym Pomorzu północno zachodni, przeważnie 14, 18 km/h, ale Świnoujście i Kołobrzeg rejestrują 32 i 36 km/h. Od Żuław po Białostocczyznę, północne Mazowsze, Lubelszczyznę, bez Roztocza, zachodni, przeważnie 18, 22 km/h. Na pozostałym obszarze, południowo zachodni, przeważnie 20, 25 km/h, lokalnie nawet do 32 km/h.

To na przełomie nocy i dnia, a w ciągu dnia utrzyma się tzw. „kompleks pogody nocnej” z utrzymującymi się przelotnymi opadami deszczu na niemal całym obszarze kraju. Natomiast na Pomorzu Gdańskim oraz na Żuławach, Warmii i Mazurach spodziewane są opady deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu. Kontynuowany będzie proces stopniowego rozprzestrzeniania się zimnego powietrza pochodzenia arktycznego w kierunku południowym. W godzinach około południowych osiągnie ono rubież Zielona Góra – Sławatycze nad Bugiem, po jego północnej stronie temperatura odpowiednio od około 2, 4 stopnie na północy, do 6, 8 stopni na południu. Natomiast południe kraju nadal w powietrzu polarnym z temperaturą dwucyfrową, przeważnie 10, 12 stopni, lokalnie nawet 14 stopni, przy wietrze południowo zachodnim i zachodnim. Zatem będziemy mieli znaczny kontrast termiczny, w drugiej połowie dnia stopniowo redukowany naporem powietrza pochodzenia arktycznego. Nadal wietrznie, najmocniej wiać będzie na wschodzie, tutaj w porywach nawet do 50, 70 km/h, z postępującą tendencją do słabnięcia od zachodu, na skutek nasuwania się wału wyżowego łączącego potężny wyż znad Grenlandii z wyżem znad basenu Morza Śródziemnego.

Czeka nas chłodna noc, od Pomorza Gdańskiego po Warmię, Mazury i Suwalszczyznę lekki mróz -2, -3 stopnie, przy wietrze z sektora północnego. Na pozostałym obszarze temperatura na plusie od 2, do 4 stopni, a od Śląska po Podkarpacie nawet 8 stopni. Wiatr osłabnie, na wschodzie północno zachodni, na pozostałym obszarze południowo wschodni, już po zachodniej stronie wału wyżowego oddzielającego niż znad Rosji europejskiej i niżu atlantyckiego znad Wysp Brytyjskich.

Już najbliższej nocy znad Niemiec i Czech nasuwać się będzie zatoka niżowa z frontem ciepłym prowadzącym jednostajne, słabe opady deszczu. Pod jej naporem ustępować będą słabe opady śniegu znad naszego północnego wschodu. W ten sposób dobiegnie końca krótkotrwały epizod o charakterze zimowym, z opadami śniegu i lekkim mrozem. Ponownie powrócimy do strefowej cyrkulacji atmosfery, najpierw zachodniej, a nieco później południowo zachodniej.


Jarosław Olędzki,
3 kwietnia 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł