Komentarz synoptyka: 2024-04-04

Dzisiaj towarzyszyć nam będzie pogoda pochmurna z frontowymi opadami deszczu o umiarkowanej i słabej intensywności, a miejscami nawet bez opadów, w strefie frontu ciepłego, który już minionej nocy nasunął się znad Niemiec i Czech, a na przełomie nocy i dnia lokuje się na rubieży Pomorze Środkowe – Podkarpacie. Najmocniej pada na Pomorzu, godzinowe opady sięgają 1, 2 mm, przeważają opady słabe, o intensywności sięgającej zaledwie 0,5, 1 mm/godz., a w dzielnicach środkowych (Ziemia Łódzka z przyległościami) bez opadów. Front ten oddziela od siebie dwie masy powietrza o odmiennych cechach fizycznych, po jego wschodniej stronie, zimnego pochodzenia arktycznego z temperaturą od małego minusa do małego plusa. Natomiast po zachodniej, ciepłej stronie temperatura w interwale 6, 9 stopni, lokalnie na Ziemi Lubuskiej nawet 10 stopni. Wiatr przed frontem słaby z kierunków zmiennych z przewagą północnego, natomiast na pozostałym obszarze kraju południowo wschodni, słaby, tylko na Pomorzu umiarkowany.

W ciągu dnia wspomniane opady frontowe będą stopniowo przesuwały się w kierunku północno wschodnim, zachowując wspomnianą intensywność, za frontem, w ciepłej, wilgotnej masie powietrza niewykluczone są rozproszone opady słabego deszczu lub mżawki. Zatem, krótkotrwały epizod z ochłodzeniem spowodowanym adwekcją zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, zaciągniętego znad wschodniej Skandynawii i północno zachodniej Rosji w tylnej, chłodnej części niżu z rodowodem atlantyckim, ustąpi miejsce znacznie cieplejszej, ale wilgotnej masie powietrza polarnego o cechach morskich. Temperatura znacznie zróżnicowana, od około 6, 8 stopni na krańcach północno wschodnich w powietrzu pochodzenia arktycznego. Na pozostałym obszarze dwucyfrowa, od około 10, 12-stu stopni w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Białostocczyznę i Lubelszczyznę, najcieplej będzie na Śląsku i w południowej Wielkopolsce, tutaj nawet 16, 18 stopni. Wiatr przed frontem południowo wschodni slaby i umiarkowany, na pozostałym obszarze południowo zachodni, umiarkowany, lokalnie w porywach dość silny.

Na przełomie dnia i nocy wspomniane opady frontowe jeszcze utrzymywać się będą na krańcach wschodnich z tendencją do wychodzenia do naszych wschodnich sąsiadów. Natomiast znad Niemiec nasuwać się będzie następna strefa opadów deszczu, także frontowych, w strefie frontu okluzji, związanej z aktywnym niżem atlantyckim wchodzącym nad Morze Północne. Zwiększać się będzie gradient baryczny, generujący silny, porywisty wiatr zachodni do południowo zachodniego. Nadal umiarkowanie ciepło, pod dużym i całkowitym zachmurzeniem frontowym, prowadzącym słabe, rozproszone opady przelotne deszczu.

W sobotę i w niedzielę spodziewana jest poprawa pogody i postępujące ocieplenie. W niedzielę spodziewany jest wzrost temperatury, tak jak w Święta Wielkanocne, 20, 25 stopni, a lokalnie nawet nieco wyższa.


Jarosław Olędzki,
4 kwietnia 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł