Komentarz synoptyka: 2024-04-06

Po chłodnych dniach mijającego tygodnia, weekend i pierwsza połowa następnego zapowiadają się być ciepłymi, a miejscami gorącymi z temperaturą 25 i więcej stopni Celsjusza. Jeszcze dzisiaj, przy umiarkowanym, miejscami dużym zachmurzeniu temperatura tylko na zachodzie osiągnie 20°C, na północnym wschodzie i północy w granicach 13-16°C, na pozostałym obszarze 17-19°C, z zanikającymi na wschodzie opadami deszczu Słaby lub umiarkowany wiatr, na północy i północnym wschodzie porywisty, do 50-60 km/h powieje z zachodu i północnego zachodu Jutro znacznie cieplej, na zachodzie gorąco z temperaturą 25-27°C, na pozostałym obszarze 18-22°C przy bezchmurnym niebie lub małym zachmurzeniu i południowych kierunkach wiatru.

Po przejściu minionej nocy frontu związanego z niewielkim niżem znad Bałtyku, od zachodu rozbudowuje się klin wysokiego ciśnienia, jednocześnie nasuwa się strefa zachmurzenia frontu ciepłego, związanego z głębokim (959 hPa) niżem nad Atlantykiem, na zachód od Wysp Brytyjskich. Jego zwijająca się spiralnie czapę zachmurzenia frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd . Związana z nim południkowo rozciągnięta zatoka z frontem chłodnym sięga Wysp Kanaryjskich, znajdziemy się więc dzisiaj, jutro i w następnych dniach w rozległym, ciepłym sektorze niżu tego układu niżowego.

Jak możemy zauważyć na zdjęciach, a właściwie animacji kolejnych zdjęć satelitarnych, dynamika stref zachmurzenia jest znaczna, podtrzymywana intensywnymi gałęziami południowo zachodniego prądu strumieniowego, osiągającego w jądrze prędkość 300 km/h: awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ .

Prognozowane znaczne wzrosty temperatury w naszym regionie spowodowane są zmianami cyrkulacji w dolnej i środowej troposferze, następuje przebudowa cyrkulacji zachodniej na południowo zachodnią i południową. Od południowego zachodu rozbudowuje się w środkowej troposferze (500 hPa) nad centralną Europą klin wyżowy znad krajów Maghrebu, sięgający północnych regionów kontynentu. Kształtuje się klasyczny układ cyrkulacyjny przypominający grecką literę Ω. Jego ewolucyjne fazy możemy obserwować na prognostycznych mapach topografii poziomu 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa opracowywanych przez ECMWF (Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody): charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202404051200&projection=opencharts_europe&valid_time=202404061200 . Wyraźna jest adwekcja bardzo ciepłego powietrza znad północnych regionów Afryki, utrzymująca się przez kilka następnych dni. Stąd tez wysokie temperatury prognozowane od jutra do połowy przyszłego tygodnia.

Warto zwrócić uwagę na przewidywany, ponowny napływ pyłów znad Sahary, który spowoduje nie tylko zmętnienie atmosfery, lecz może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Ryszard Klejnowski

6 kwietnia, sobota, 97 dzień 2024 roku; 7:10

Udostępnij artykuł