Komentarz synoptyka: 2024-04-09

W dniu dzisiejszym pozostaniemy w ciepłym wycinku wypełniającego się niżu, którego centrum znajdujące się obecnie nad Wielką Brytanią przemieszcza się w kierunku Morza Północnego. Z niżem tym związany jest system okludujących się frontów atmosferycznych, gdzie w porównaniu z dniem wczorajszym linia frontu ciepłego tylko nieznacznie odsunęła się na północ, natomiast front chłodny dosięgnął już zachodniej granicy Niemiec, a nocą znajdzie się nad zachodnią Polską.

Na mapach górnych www.wetter3.de/animation_dt.html po wyborze poziomu 850 hPa zauważyć możemy jak znaczna jest termiczna różnica między powietrzem zwrotnikowym, jakie napływa do nas z południowego zachodu, a chłodną masą powietrza polarnego, która znajduje się za frontem chłodnym. Taki kontrast temperatur sprzyja chwiejnej równowadze atmosfery oraz zachodzącym w niej procesom konwekcyjnym.

Zachmurzenie w całym kraju będzie dziś niewielkie, głównie przez chmury piętra wysokiego, jednakże błękit nieba częściowo zasłaniać będzie pył znad Sahary, który ogranicza przejrzystość zwrotnikowego powietrza. Późnym popołudniem, od zachodu kraju napływać zacznie strefa zachmurzenia frontu chłodnego z wbudowanymi chmurami Cumulonimbus o znacznej rozciągłości pionowej, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu i burze.

Temperatury maksymalne w ciągu dnia w całym kraju wysokie w przedziale +25°C / +27°C, najcieplej w rejonie Krakowa, gdzie wystąpić może nawet +29°C, „chłodniej” tylko w południowo-wschodniej części kraju +22°C / +24°C oraz w górach. Natomiast noc na zachodzie i na pomorzu znacznie chłodniejsza w porównaniu z minioną +9°C / +7°C, co spowodowane będzie napływem powietrza polarnego. W pozostałej części kraju, gdzie wciąż znajdować się będzie powietrze zwrotnikowe temperatury spadną jedynie do +14°C / +12°C.

Wiatr dziś w całym kraju głównie południowy, teraz jeszcze słaby 1-3 m/s, lecz w ciągu dnia, gdy promienie słoneczne zaczną oddziaływać na podłoże, wiatr termiczny przybierać będzie prędkości w przedziale 6-10 m/s. Wieczorem i w nocy, wraz z przemieszczaniem się chłodnego frontu atmosferycznego, kierunek wiatru skręcać będzie na zachodni i północno-zachodni.


Aleksandra Kulpińska, 9 kwietnia 2024 roku

Udostępnij artykuł