Komentarz synoptyka: 2024-04-10

Letnie temperatury związane z napływem ciepłej masy powietrza zwrotnikowego za nami, do południa będzie się ono utrzymywać jedynie na krańcach wschodnich. Nad większość naszego kraju napłynęło już chłodniejsze powietrze polarne i najbliższe dni pod względem termicznym będą typowo wiosenne. Na przyziemnych mapach synoptycznych zatoka niżu z mało aktywnym frontem chłodnym znajduje się obecnie jeszcze przed naszą wschodnią granicą. Za nią, w odległości około 300 km, podąża strefa górnego frontu chłodnego, która również będzie w ciągu dnia zanikać. Natomiast od południowego zachodu nasuwa się na Polskę obszar wysokiego ciśnienia związany z wyżem, który uformował się po zachodniej stronie osi górnej zatoki znajdującej się nad Niemcami. Znaczne cofnięcie górnej linii frontu chłodnego względem tej przyziemnej spowodowane jest przez umacniający się nad Ukrainą i Rumunią w środkowej i górnej troposferze wyż, który blokuje przesuwanie się górnej zatoki dalej na wschód i tym samym ogranicza napływ chłodu w wyższych partiach troposfery.

Zachmurzenie frontowe obecne dziś będzie w całym kraju, lecz towarzyszące mu opady deszczu będą stopniowo zanikać. Przez oderwanie się dolnej linii frontu od górnej spadło również prawdopodobieństwo wystąpienia burz, które są charakterystyczne w sytuacji, gdy powietrze zwrotnikowe wypierane jest przez znacznie chłodniejszą masę powietrza polarnego. Wraz z przemieszczaniem się strefy frontu, w drugiej części dnia od zachodu niebo zacznie się rozpogadzać i w nocy nad północno-zachodnią połową kraju będzie już bezchmurnie.

Maksymalne temperatury powietrza w porównaniu z dniem wczorajszym będą zdecydowanie niższe i wyniosą od +10°C na północnym zachodzie kraju do +17°C na wschodzie. W nocy również znacznie chłodniej, przy bezchmurnym niebie, w związku z wypromieniowaniem ciepła z podłoża, miejscami odnotujemy jedynie +3°C / +4°C, podczas gdy na południowym wschodzie kraju, gdzie warstwa chmur zatrzyma odpływ ciepła, temperatury wynosić będą +9°C / +11°C.

Wiatr zachodni i północno-zachodni wiać będzie w ciągu dnia z prędkością 4-7 m/s z usileniami do 10-15 m/s, na wybrzeżu porywy wiatru osiągać mogą 15-20 m/s. W nocy większe prędkości wiatru utrzymają się jedynie na skraju wyżu czyli w rejonie wybrzeża i wschodniej granicy. W pozostałym obszarze kraju prędkość wiatru spanie do 1-3 m/s, a na południu i południowym zachodzie miejscami cisza.


Aleksandra Kulpińska, 10 kwietnia 2024 roku

Udostępnij artykuł