Komentarz synoptyka: 2024-04-13

Dziś dalej pozostaniemy pod wpływem rozległego układu wyżowego znad południowo-zachodniej Europy w jego północnej części. Jedynie na północy i północnym wschodzie kraju da o sobie znać płytka zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Norweskiego z mało aktywnym frontem ciepłym, która przyniesie tylko zwiększenie zachmurzenia w tej części kraju przez chmury piętra średniego i wysokiego. Wciąż pozostajemy w umiarkowanej cyrkulacji zachodniej, w ciepłej masie powietrza polarnego o równowadze warunkowo-chwiejnej.

Kolejnej nocy układ wyżowy osłabnie i powoli zacznie ustępować powstającemu ośrodkowi niżowemu znad Morza Północnego z systemem frontów atmosferycznych, który przemieszczać się będzie w rejon południowej Skandynawii. Ruch wspomnianego niżu będzie związany z występowaniem silnego prądu strumieniowego rozciągającego się od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie i Morze Północne aż do zachodniej części Polski. W niedziele rano na zachodzie kraju jego prędkość już na mapach topografii barycznej poziomu 500hPa osiągnie ok. 150 km/h.

Zachmurzenie w całym kraju będzie małe i umiarkowane w większości przez chmury wysokie Cirrus, oraz średnie Altocumulus, pod nimi wystąpią małe ilości chmur kłębiastych i warstwowo-kłębiastych Cumulus i Stratocumulus typowych dla masy powietrza polarnego. W drugiej połowie nocy od północnego zachodu Polski napłynie zachmurzenie związane z frontem chłodnym, któremu towarzyszyć będą przelotne opady deszczu.

Sobota będzie ciepła i wiosenna, maksymalne temperatury powietrza będą w podobnym zakresie jak w dniu wczorajszym +18°C / +21°C, na południu nawet do +22°C, tylko nad samym morzem i w północno-wschodniej części kraju nieznacznie chłodniej +14°C / +16°C. Kolejna noc również ciepła, głównie z temperaturami minimalnymi +12°C / +10°C, na zachodzie w związku z większym zachmurzeniem nieco cieplej +14°C / +12°C.

W całym kraju wiatr zachodni, umiarkowany o prędkościach w przedziale 3-6 m/s, w ciągu dnia silniejszy, termiczny o prędkościach osiągających 6-9 m/s z usileniami do 12-15 m/s głównie w centralnej części kraju. Po zachodzie słońca wiatr zacznie słabnąć i w nocy jego prędkość nie będzie przekraczać 4-2 m/s.

Krzysztof Maksimiuk, 13 kwietnia 2024 roku

Udostępnij artykuł