Komentarz synoptyka: 2024-04-14

Układ niżowy, który powstał nad Morzem Północnym przemieścił się w rejon Skandynawii, a jego centrum obecnie znajduje się nad centralną Szwecją. W ciągu kolejnych 24 godzin centrum wspomnianego niżu przemieszczać się będzie nad północny Bałtyk i rano w poniedziałek znajdzie się już w rejonie zatoki Fińskiej. Ruch niżu sterowny będzie występującym już od wysokości 4,2km silnym prądem strumieniowym, w jego rdzeniu na wysokości 9km prędkość wynosić będzie ok 250 km/h. Oś prądu ułożona będzie na północy naszego kraju przez północne Niemcy aż po Wielką Brytanię.

Zatoka z frontem chłodnym związana z tym niżem w dniu dzisiejszym przemieszczać się będzie dość szybko przez nasz kraj, linia frontu na godzinę 12:00UTC znajdzie się na linii Białystok, Warszawa, Wrocław. Za frontem zacznie napływać chłodna masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej, po przejściu frontu nad naszym krajem powstanie krótkotrwały obszar podwyższonego ciśnienia związany z wyżem znad Atlantyku.

W ciągu najbliższych dni w prawie całej Europie jak i w naszym kraju pogodę kształtować będzie wieloośrodkowy rozległy układ niżowy. Cyrkulacja zachodnia zmieni się na północno-zachodnią ściągając w nasz rejon dość chłodne masy powietrza polarnego. Dziś już wyraźnie widoczny będzie kontrast temperatur przed i za frontem, który będzie dzielił nasz kraj. Na mapach topografii barycznej 850 i 700hPa widoczny jest napływ chłodnej masy, izoterma 0°C na północy kraju będzie już na wysokości ok 1km, podczas gdy na południu będzie jeszcze wysoko w granicach 3km.

Frontowe zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu obecne dziś będzie nad całym krajem, a w centrum, na południu i na południowym wschodzie Polski mogą pojawić się również burze. Popołudniu, wraz z przemieszczaniem się strefy frontu, od północnego zachodu niebo zacznie się rozpogadzać i pojawią się chmury kłębiaste typowe dla napływu chłodnej masy powietrza nad cieplejsze podłoże. Nocą zachmurzenie w całym kraju głównie umiarkowane do małego, miejscami niebo będzie bezchmurne.

Maksymalne temperatury osiągać dziś będą +17°C / +19°C w centrum do nawet +20°C / +21°C na południu Polski, natomiast na północy, gdzie napływa już chłodna masa powietrza polarnego, temperatury wzrosną w ciągu dnia jedynie do +12°C / +14°C. W ciągu nocy również najchłodniej będzie w północnej części kraju +6°C / +4°C, podczas gdy na południu +11°C / +9°C.

Wiatr początkowo południowo-zachodni, umiarkowany z usileniami do 50-70km/h, po przejściu frontu chłodnego skręcać będzie na zachodni i obniży temperaturę odczuwalną o około 2°C do 3°C. Na wybrzeżu dodatkowo występować będą porywy osiągające nawet 80-90 km/h.

Krzysztof Maksimiuk, 14 kwietnia 2024 roku

Udostępnij artykuł