Komentarz synoptyka: 2024-04-15

Po ostatnim niebywale ciepłym okresie na przełomie marca i prawie połowy kwietnia, przy adwekcji ciepłego powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki i południowej Europy, z krótkotrwałymi epizodami chłodniejszej pogody, od wczorajszego dnia dostaliśmy się zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery, kierującej do nas wyraźnie chłodniejsze i wilgotne masy powietrza polarnego, stopniowo wypierającego znad naszego kraju ostatki ciepłego powietrza. Jeszcze wczoraj cała południowa część kraju pozostała w temperaturą maksymalną w interwale od 24,5ºC w Nowym Sączu, do około 20, 22ºC w pasie dzielnic środkowych od Słubic po Terespol. Natomiast północna połowa kraju, pod całkowitym zachmurzeniem opadowym wyraźnie chłodniejsza, w pasie wybrzeża temperatura sięgnęła zaledwie 13, 14ºC, to efekt adwekcji chłodnego powietrza polarnego, wypierającego znad naszego kraju ciepłe powietrze.

Wspomniany w poprzednim komentarzu sprawca tego ochłodzenia, niewielki niż atlantycki XANTHE 990 hPa, w ciągu ostatniej doby, znad południowej Szwecji przemieścił się nad Zatokę Fińską, a prowadzony przez niego front chłodny przesunął się nad południe naszego kraju, z kolei na pograniczu Czech i Bawarii doszło do zafalowania tego frontu i uformowało się tzw. „oczko niżowe” z ciśnieniem 1015 hPa. Natomiast po jego zachodniej stronie lokuje się główny front chłodny sięgający po Zatokę Biskajską, a dalej, już zafalowany sięga aż po Wyspy Azorskie. W chłodnym, by nie powiedzieć zimnym powietrzu uformował się klin wyżowy wychodzący znad zachodnich Niemiec i krajów Beneluksu w kierunku północnym sięgający aż po centralne akweny Morza Norweskiego.

To mamy na początek tego dnia, a w jego ciągu, wspomniany niewielki, płytki niż, a raczej fala frontowa, znad pogranicza Bawarii i Czech przesuwać się będzie na wschód z niewielką składową północną. To on będzie wywierał wpływ na przebieg warunków pogodowych w dzielnicach południowych. Tutaj pod całkowitym zachmurzeniem opadowym utrzymywać się będą słabe i umiarkowane, jednostajne opady deszczu, a także burze frontowe po ciepłej jego stronie i przelotne opady deszczu, dość szybko przesuwające się w kierunku wschodnim ze wspomnianą składową północną. Na pozostałym obszarze kraju w jednorodnej masie wspomnianego powietrza polarnego o znacznym potencjale chwiejności utrzymywać się będzie wewnątrz masowe zachmurzenie warstwowo kłębiaste oraz kłębiaste, z których mogą występować przelotne opady deszczu, a w Tatrach opady deszczu ze sniegiem. Uspokoi się w atmosferze za sprawą zmniejszonego gradientu barycznego. Wiatr zachodni i południowo zachodni, umiarkowany, nieco żwawszy na północnym wschodzie, u schyłku dnia i w nocy przechodzący na południowo wschodni. W miarę przemieszczania się fali frotowej, na południu i południowym wschodzie przechodzący na północno wschodni, w czasie burz silny i porywisty. Rozkład temperatury warunkowany będzie wielkością i miąższością zachmurzenia. W strefie zachmurzenia opadowego 5, 8ºC, w obszarach zachmurzenia wewnątrzmasowego 10, 14 ºC, nieco chłodniej na krańcach północnych. Natomiast najcieplej będzie w Małopolsce i na Podkarpaciu, po ciepłej stronie frontu, tutaj nawet 14, 16ºC, a lokalnie o jeden stopień wyższa.

Noc pod znakiem wspomnianych, umiarkowanych i intensyfikujących się frontowych opadach deszczu w Małopolsce i Podkarpaciu oraz wschodnim Roztoczu, w Tatrach opady mokrego śniegu. Natomiast znad Niemiec nasuwać się będą opady frontowe deszczu i deszczu ze śniegiem, prowadzone przez front okluzji chłodnej związane z niżem atlantyckim obecnie lokującym się w rejonie Wysp Owczych i Szetlandów (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Niż ten będący pod prądem strumieniowym dość szybko przemieszczać się będzie przez Morze Północne, Jutlandię z przyległościami po południowy Bałtyk i nasze dzielnice północne. Przed nami kolejny dzień z opadami frontowymi deszczu i deszczu ze śniegiem. W tym samym czasie ustępować będą opady znad naszego południowego wschodu.

W nieodległym horyzoncie czasowym, po odejściu niżu nad kraje bałtyckie, a zwłaszcza nad zachodnią Rosję zmieni się kierunek napływu powietrza i z sektora północnego i północno wschodniego zacznie napływać zimne powietrze arktyczne, znacznie obniży się temperatura i już w nocy z wtorku na środę na północy kraju, przy gruncie spodziewana się przymrozki.


Jarosław Olędzki,
15 kwietnia 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł