Komentarz synoptyka: 2024-04-16

Dzisiaj u nas jeszcze utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, ale z wyraźnie zwiększającą się dynamiką zjawisk atmosferycznych, wzrostem gradientu barycznego oraz silnym i porywistym wiatrem południowo zachodnim, w porywach dochodzącym do 70, 90 km/godz, a lokalnie nawet do 100 km/godz. i niewykluczone są zjawiska szkwałowe oraz wiosenne burze, dopiero w porze nocnej uspokoi się w atmosferze, ale zmieni się napływ powietrza i znad Bałtyku, zacznie napływać wyraźnie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Sprawcą dynamicznej pogody jest niż atlantycki YUPADEE 995 hPa, który „nurkując” spod Grenlandii, opuszcza Morze Północne i wchodzi nad Jutlandię i zachodni Bałtyk, przyjmując kształt elipsy z dwoma jego ośrodkami. W pierwszej połowie dnia będzie przemieszczał się mniej więcej wzdłuż naszego wybrzeża, a później zmieni kierunek na północno wschodni i wejdzie nad Obwód Kaliningradzki i kraje Bałtyckie, wyraźnie wypełniając się zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego. U nas postępować będzie kompensacja ciśnienia, sprzyjająca słabnięciu wiatru z sektora północnego.

O poranku front okluzji wyprzedzający ośrodek niżowy lokuje się na linii: Pomorze Gdańskie – Roztocze, prowadzi on jednostajne i przelotne opady deszczu. Przed frontem wiatr południowo wschodni słaby 2, 4 m/s, natomiast po zachodniej stronie frontu już południowo zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach dochodzący do 15, 18 m/s. Temperatura mocno zróżnicowana, przeważnie 5, 8 stopni, na Pomorzu Środkowym i przylegającym do niego wybrzeżu tylko 2, 3 stopnie. Najcieplejszy pozostaje południowy wschód kraju „we wczorajszym, ciepłym powietrzu”, tutaj 11, 12 stopni. Na Kasprowym Wierchu -1,5ºC, jeszcze w cieplejszej masie powietrza, natomiast na Śnieżce, w chłodniejszym powietrzu już -6,5ºC.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia, wspomniane zachmurzenie frontowe z opadami deszczu, dość szybko przesuwać się będzie „klinem” w kierunku północno wschodnim nad Białostocczyznę i Lubelszczyznę. Na południowym wschodzie nadal zachmurzenie całkowite, z opadami deszczu, a w wyższych partiach gór także deszczu ze śniegiem, wychodzące nad Ukrainę dopiero w porze nocnej. Deszcz ze śniegiem i mokry śnieg spodziewane są w Sudetach. W miarę przemieszczania się wspomnianego niżu w kierunku wschodnim, znad Bałtyku nasuwać się będzie front okluzji chłodnej przerzuconej przez plecy niżu. Prowadzić on będzie jednostajne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w opady przelotne, z tendencją do przesuwania się w głąb kraju. W obszarze pomiędzy tymi opadami frontowymi, lokalnie spodziewane są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura zróżnicowana, najcieplej, na poziomie 10, 12 stopni, lokalnie 13 stopni, w rozległym obszarze dzielnic środkowych, po ustąpieniu opadów i zachmurzenia frontowego. Na południowym wschodzie pod grubym, opadowym zachmurzeniem, temperatura będzie powoli obniżała się w stosunku do pory nocnej. Za frontem okluzji schodzącej znad Pomorza i Warmii w kierunku południowym, zacznie napływać wspomniane wyżej chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, tutaj tylko 4, 6 stopni.

Nocą postępować będzie proces napływu chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego, czemu sprzyjać będzie opuszczanie krajów bałtyckich przez niż atlantycki, wyraźnie wypełniający się zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego. Uspokoi się w atmosferze, ale postępować będzie proces napływu chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego. Temperatura przeważnie 2, 4 stopnie, ale lokalnie, przy większych rozpogodzeniach około zera, a nawet małego minusa.

Jutro, już niemal cały kraj znajdzie się w jednorodnej masie wspomnianego powietrza pochodzenia arktycznego o znacznym potencjale chwiejności. Pojawiać się będą typowe dla tej masy powietrza zjawiska konwekcyjne podczas napływu chłodnego powietrza nad cieplejsze podłoże, wysypie cumulusami, a także pojawią bardziej rozbudowane chmury Cb, charakterystyczne dla chłodnej masie powietrza z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, którym towarzyszyć będzie dość silny porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 40, 60 km/h.

Następna noc znacznie chłodniejsza od poprzedniej, w wielu miejscach temperatura przejdzie w dół przez zero nawet o 2, 3 stopnie, a przy gruncie jeszcze niższa.


Jarosław Olędzki,
16 kwietnia 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł