Komentarz synoptyka: 2024-04-17

Polska wciąż znajduje się pod wpływem wieloośrodkowego układu niskiego ciśnienia, gdzie od wczoraj pogodę kształtuje tylna część niżu, którego centrum przemieściło się już z obszaru krajów bałtyckich nad rejon północnej Rosji. Związany z tym niżem front okluzji leży obecnie na linii Suwałki-Płock-Wrocław i do końca dnia odsunie się za południową granicę naszego kraju. Cyrkulacja cyklonalna z północnego zachodu dosyła nam masy chłodnego i wilgotnego powietrza, które do końca dnia wraz z odejściem linii frontu obejmą już cały obszar Polski.

Zachmurzenie w większości kraju umiarkowane z lokalnymi większymi przejaśnieniami, głównie przez chmury warstwowo-kłębiaste i kłębiaste piętra niskiego (Stratocumulus i Cumulus). Miejscami w związku z konwekcją występować będą chmury kłębiaste o większej rozciągłości pionowej, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, a w górach nawet deszczu ze śniegiem. Jedynie w strefie frontu niebo całkowicie przesłaniać będą chmury niosące opady deszczu początkowo ciągłego, a następnie przelotnego.

Temperatury maksymalne wyniosą dziś od +3°C / +5°C w górach i nad morzem, +7°C / +9°C w centrum, do +10°C / +12°C na krańcach wschodnich i zachodnich. Nocą na przeważającym obszarze kraju temperatury spadną do około +2°C / 0°C, a miejscami, gdzie niebo będzie bezchmurne, minimalne temperatury wynieść mogą -1°C / -2°C do -3°C w górach.

Wiatr przed frontem w południowo-wschodniej części Polski głównie zachodni, umiarkowany. Wraz z przemieszczaniem się linii frontu w całym kraju ustali się północny kierunek wiatru, który w porywach osiągać będzie 50-70 km/h i obniżać będzie temperaturę odczuwalną o około 2°C do nawet 3 °C. Nocą porywy ustaną i średnie prędkości wiatru oscylować będą w przedziale 2-5 m/s.


Aleksandra Kulpińska, 17 kwietnia 2024 roku

Udostępnij artykuł