Komentarz synoptyka: 2024-04-18

Wciąż pozostajemy w obszarze obniżonego ciśnienia, a cyklonalna, północno-zachodnia cyrkulacja dostarcza nam kolejne porcje coraz chłodniejszego powietrza. Dopiero nocą nastąpi chwilowa zmiana związana z przebudową pola ciśnienia w warstwie przyziemnej oraz pola geopotencjału w wyższych warstwach troposfery, w efekcie czego adwekcja zmieni kierunek na zachodni. Do tego czasu chłodne i wilgotne masy powietrza arktycznego będą schodzić do nas przez Bałtyk, co sprzyjać będzie zjawiskom konwekcyjnym i tzw. „efektowi morza”.

Zachmurzenie dziś w większości kraju duże, głównie przez chmury kłębiaste, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu przechodzące wieczorem w przelotne opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Lokalnie w ciągu dnia wystąpią też większe przejaśnienia, zwłaszcza w centrum Polski i na Pomorzu.

Najcieplej dziś będzie na zachodzie i na południowym wschodzie Polski, gdzie temperatury powietrza osiągną +9°C / +11°C, na pozostałym obszarze przeważnie +6°C / +7°C, chłodniej jedynie w regionie Warmii i Mazur oraz w górach +4°C / +5°C. Nocą w znacznej części kraju temperatury spadną poniżej zera -1°C / -2°C do nawet -3°C / -5°C w górach. Na zachodzie i na Wybrzeżu nieznacznie cieplej +3°C / +1°C.

Wiatr w całym kraju wiać będzie z kierunków północnych z prędkością w granicach 4-7 m/s i obniżać będzie temperaturę odczuwalną o około 2°C do 3°C. W ciągu dnia przy wypiętrzonych chmurach wystąpią również usilenia do 50-60 km/h, które na noc wraz z zahamowaniem konwekcji ustaną.


Aleksandra Kulpińska, 18 kwietnia 2024

Udostępnij artykuł