Komentarz synoptyka: 2024-04-19

Mamy za sobą kolejny poranek z lekkim mrozem, w obszarze bezchmurnego nieba, utrzymującego się przez całą noc, a na przełomie nocy i dnia rozciągającego się od Warmii i Mazur po Śląsk Górny, w słabo gradientowym obszarze klina wyżowego, przy słabym wietrze i ciszy wiatrowej, na pozostałym obszarze kraju temperatura dodatnia, na krańcach wschodnich na poziomie 1, 3 stopnie pod dużym zachmurzeniem, wolno ustępującym na południowy wschód i umiarkowanym wietrze północno zachodnim, natomiast na rozległym zachodzie pod zachmurzeniem frontowym, ze słabymi opadami deszczu występującymi lokalnie, temperatura 2, 4 stopnie, przy słabym wietrze południowo zachodnim. Lekki mróz w obszarze wspomnianego bezchmurnego klina wyżowego, rozpościera się w wąskim pasie przez Morawy, zachodnią Słowację, pogranicze Austrii i Węgier aż po Słowenię.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia niewielki niż atlantycki ANNINA (1003 hPa), lokujący się nad wschodnimi akwenami Morza Północnego (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ), będzie „nurkował” na południowy wschód przez Jutlandię, Niemcy północno wschodnie, a na przełomie dnia i nocy będzie nasuwał się nad nasze dzielnice północno zachodnie, wyraźnie wypełniając się zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego. Prowadzić on będzie zachmurzenie frontowe z opadami, głównie deszczu przelotnego oraz opady mieszane deszczu ze śniegiem, w wyższych partiach gór, a zwłaszcza w Tatrach opady mokrego śniegu. Nasz model prognozuje słabe opady mokrego śniegu na Wyżynie Małopolskiej i Wyżynie Lubelskiej, a także na Podkarpaciu. Wiatr południowo zachodni, początkowo słaby i umiarkowany, później w dzielnicach centralnych i południowych dość silny i porywisty, w porywach dochodzący do nawet do 50, 70 km/h. W drugiej połowie dnia, uaktywni się konwekcja, spodziewane są intensywne opady przelotne deszczu i niewykluczone są opady gradu. Chmurom burzowym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 90 km/h, mający siłę destrukcyjną, głównie w obszarze od Wielkopolski po Białostocczyznę na północy, po Śląsk Górny, Małopolskę po Lubelszczyznę na południu. Temperatura przeważnie 10, 12 stopni, chłodniej będzie na zachodzie i północny, tutaj przeważnie około 6, 8 stopni, ale podczas przechodzenia opadów deszczu, a zwłaszcza gradu lub śniegu, gwałtownie obniżać się będzie do około 2, 4 stopni. Zatem, na znacznym obszarze kraju czeka nas pogoda dynamiczna.

Nocą, niż odcięty od ciepłego podłoża wód Atlantyku i Morza Północnego, a zasilany zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego będzie się wypełniał, podczas przesuwania się znad Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, nad Kujawy i Mazury. Przyjmować on będzie kształt zbliżony do elipsy, o długiej osi od Sudetów po Litwę. Po jego wschodniej stronie nadal wiatr nie zmieni kierunku i pozostanie południowo wschodni, natomiast po drugiej stronie będzie stopniowo zmieniał kierunek na północny. W bezpośrednim jego sąsiedztwie wiatr wyraźnie osłabnie, natomiast najmocniej wiać będzie w jego tylnej części, na północnym zachodzie silny i porywisty, w porywach dochodzący do 70 km/h, na wybrzeżu zachodnim jeszcze silniejszy. Nocą nadal występować będą przelotne opady deszczu, a na wyniesieniach terenowych spodziewane są opady deszczu ze śniegiem. Po ciepłej stronie niżu temperatura dodatnia na poziomie 4, 6 stopni, natomiast w tylnej, chłodnej stronie niżu, przy napływie zimnego powietrza arktycznego prosto znad Bałtyku, temperatura zdecydowanie niższa i spodziewane jest przejście jej przez zero w dół do około -1, -2 stopnie, ale temperatura odczuwalna będzie niższa o około 3, 4 stopnie.

Jutro wspomniany niż, pod naporem wyżu atlantyckiego i wyżu znad Rosji, przybierać będzie formę bruzdy niskiego ciśnienia, powoli przesuwającej się na wschód. Na znacznym obszarze kraju, nadal utrzymywać się będzie napływ zimnego powietrza arktycznego bezpośrednio znad Bałtyku, a opady frontowe deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie także śniegu, powoli ustępować będą z dzielnic zachodnich. Wolny od opadów pozostanie południowy wschód kraju. Temperatura najwyższa po ciepłej stronie frontu, na poziomie 8, 10 stopni, lokalnie nawet 12 stopni. na północnym zachodzie i zachodzie, wolnym od opadów, ale we wspomnianym zimnym powietrzu arktycznym 4, 6 stopni, ale temperatura odczuwalna, będzie znacznie niższa, najchłodniej będzie w strefie frontowej 2, 4 stopnie.

Nocą rozpogodzi się na zachodzie, a to zwiastuje znaczny spadek temperatury poniżej zera, nawet do -2, -4 stopni.

Jarosław Olędzki,
19 kwietnia 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł