Komentarz synoptyka: 2024-04-20

Dzisiejszy poranek bez przymrozków z temperaturą w interwale 4, 6 stopni w dzielnicach południowych i środkowych, nieco chłodniej w dzielnicach północnych, tutaj tylko 1, 3 stopnie, a w obszarach górskich nadal mróz, o godzinie 5-tej na Śnieżce zarejestrowano -4,6ºC, a na Kasprowym Wierchu -6,4ºC. Przed nocnymi spadkami temperatury poniżej zera uratowało nas całkowite, grube zachmurzenie opadowe w obszarze powoli wypełniającego się niżu z rodowodem atlantyckim ANNINA (1003 hPa na Kujawach), mającego kształt elipsy z długą osią rozciągającą się od Litwy na południowy zachód aż po Saksonię. Wiatr po jego wschodniej stronie z sektora południowego, słaby, tylko w Karpatach Wschodnich, porywisty, w porywach dochodzący do 8, 11 stopni, a po jego chłodnej stronie, w dzielnicach północno zachodnich, od Warmii po Ziemię Lubuską, północno wschodni, także słaby, ale na Pomorzu i w pasie wybrzeża żwawszy, w porywach dochodzący do 10, 14 m/s.

Taki mamy stan warunków pogodowych o poranku, a w ciągu dnia niż wypełniający się zimnym powietrzem arktycznym, uwięziony pomiędzy potężnym wyżem znad północnego Atlantyku i wyżem znad Rosji, będzie powoli spychany w kierunku wschodnim. Razem z nim ustępować będzie znad dzielnic zachodnich i północnych zachmurzenie opadowe deszczu i deszczu ze śniegiem o charakterze przelotnym, a w godzinach popołudniowych spodziewane są pojedyncze burze, lokalnie z gradem, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 50, 60 km/godz. W wysokich partiach gór spodziewane są opady śniegu. Natomiast od północnego zachodu, w obszarze nasuwającego się wyżu, stopniowo ustępować będzie wspomniane zachmurzenie i odsłaniać się będzie bezchmurne niebo. Temperatura zróżnicowana, najcieplej, 10, 12 stopni będzie na krańcach wschodnich i południowo wschodnich, po wschodniej stronie niżu. Natomiast w strefie grubego zachmurzenia frontowego, ze wspomnianymi opadami będzie najchłodniej, tutaj temperatura tylko 4, 6 stopni. Nieco cieplej będzie na zachodzie, a zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej z przyległościami, tutaj 7, 9 stopni.

W porze nocnej niż wypełni się zimnym powietrzem i zaniknie, a cały obszar kraju zostanie po wschodniej, zimnej stronie wyżu atlantyckiego, przy nadal utrzymującym się napływie zimnego powietrza arktycznego. Według naszego modelu, na zachodzie kraju od Mazur po Kotlinę Kłodzką, temperatura zejdzie w dół poniżej zera, do minus jednego, a nawet do minus trzech stopni. Na wschodzie i południowym wschodzie kraju pozostającym pod zachmurzeniem opadowym, temperatura dodatnia, przeważnie 2, 3 stopnie, a w pasie od Polesia Lubelskiego po Małopolskę nawet 4, 6 stopni.

Dzisiejszy dzień i najbliższa noc przynoszą generalną przebudowę pola ciśnienia i pola geopotencjału w swobodnej troposferze w naszym kraju, podtrzymując tendencję do ochładzania. Decydującą rolę w tym procesie pełni wyż atlantycki QUADARIUS (1027 hPa) lokujący się tuż po zachodniej stronie Wysp Brytyjskich, swoim klinem skierowanym na północ aż po Jan Mayen, z tendencją do kierowania się nad Spitsbergen oraz górny klin w polu geopotencjału. To one od kliku dni blokują strefową cyrkulację atmosfery, a w ciągu najbliższej doby nad Morzem Barentsa formować się inny wyż, który klinem skierowanym nad Skandynawię, łączyć się będzie ze wspomnianym wyżem atlantyckim. Istotne przekształcenia pola ciśnienia i pola geopotencjału zachodzą nad Rosją europejską. Wyż znad centralnej Rosji europejskiej z ciśnieniem 1020 hPa przesuwa się w kierunku północnym i połączy się z wyżem z rejonu Morza Barentsa. W tym samym czasie znad Morza Czarnego w kierunku Zatoki Fińskiej przesuwać się będzie niż. To pomiędzy wspomnianymi układami barycznymi, wyżem arktycznym i niżem czarnomorskim, stopniowo zmieniać się będzie napływ powietrza nad nasz kraj. Jeszcze przez najbliższe trzy doby będzie napływało do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego, później jest szansa na względne ocieplenie, a noce już bez uciążliwych przymrozków.


Jarosław Olędzki,
20 kwietnia 2024r., godz. 7.45

Udostępnij artykuł