Komentarz synoptyka: 2024-04-21

Frontowe zachmurzenie związane z wypełniającym się frontem okluzji będzie jeszcze dziś zalegało w centralnej i wschodniej części naszego kraju powoli ulegając frontolizie. W dolnej warstwie atmosfery nad Polską oddziaływać będzie obszar podwyższonego ciśnienia, związany z rozległym układem wyżowym z dwoma ośrodkami, jeden nad Morzem Barentsa 1044hPa, drugi nad Wyspami Brytyjskimi 1036hPa. Niż który powstał nad Morzem Czarnym przemieszczać się będzie nad Ukrainę, Białoruś i w poniedziałek rano dotrze do krajów bałtyckich. Sterowany będzie prądem strumieniowym którego oś rozciąga się od Rumuni, przez wschodnią Polskę, kraje bałtyckie, aż po północną Rosję.

Takie ułożenie układów barycznych pozostawia nasz kraj dalej w cyrkulacji północnej z napływem z północy chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego o równowadze warunkowo chwiejnej i chwiejnej. Na mapach 850hpa do północnej i północno-zachodniej Polski dotrze izoterma -10°C, co spowoduje w ciągu najbliższych 24h efekt śnieżny Bałtyku.

Rozpogodzenia w ciągu dnia występować będą głównie na Pomorzu i w zachodniej części Polski, lokalnie z opadami przelotnymi śniegu. Na pozostałym obszarze kraju, w związku z zaleganiem frontu okluzji, zachmurzenie duże i całkowite przez chmury warstwowe i warstwowo-kłębiaste z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Dodatkowo nocą nad Pobrzeże Zachodnie i Pojezierze Pomorskie zaczną schodzić z Bałtyku chmury Cumulonimbus z przelotnymi opadami śniegu.

Maksymalne temperatury powietrza na przeważającym obszarze Polski wyniosą +5°C / +7°C, cieplej będzie w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego oraz na południowym wschodzie +9°C / +10°C, natomiast w strefie frontu chłodniej +2°C / +4°C. Nocą temperatury minimalne w prawie całym kraju spadną poniżej zera do -2°C / -4°C, za wyjątkiem południowego wschodu, tam +3°C / +1°C. Wiatr w całej Polsce z kierunków północnych obniżać będzie temperaturę odczuwalną o 3°C do nawet 5°C. Na południu umiarkowany, w centrum i na północy z usileniami do 40-60 km/h.

Krzysztof Maksimiuk, 21 kwietnia 2024 r.

Udostępnij artykuł