Komentarz synoptyka: 2024-04-22

Chłód powietrza arktycznego, który w ciągu ostatnich dni docierał do naszego kraju z cyrkulacją północną, dotarł również głęboko w głąb Europy Środkowej sięgając aż po północne Włochy, Słowenię i Chorwację. Na dzień dzisiejszy w tym rejonie prognozowane temperatury maksymalne w ciągu dnia nie przekroczą +12°C, a w północnych Włoszech prognozowane są intensywne opady śniegu. Układ niżowy który powstał nad Morzem Czarnym przemieszcza się z Białorusi i krajów bałtyckich w rejon zatoki Fińskiej powoli wypełniając się.

Polska w dolnej warstwie atmosfery pozostanie pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia, związanego z rozległym układem wyżowym z ośrodkami nad M. Barentsa oraz Wyspami Brytyjskimi.. W górnym polu barycznym pozostajemy w cyrkulacji cyklonalnej północno zachodniej, w nocy przechodzącej na zachodnią. Na mapach górnych 850/700/500 hPa, dalej widać napływ na nasz kraj chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego o równowadze chwiejnej w rejonie północnej Polski i warunkowo-chwiejnej na pozostałym obszarze. Temperatura Bałtyku wynosi obecnie około +5°C, napływ chłodnej masy już na wysokości 1,5km, gdzie temperatura wynosić będzie około -8°C /- 10°C, powodować będzie tworzenie się chmur kłębiastych i warstwowo-kłębiastych z przelotnymi opadami śniegu, które będą schodzić z Bałtyku w głąb lądu.

Zachmurzenie w całym kraju przeważnie duże przez chmury kłębiaste i warstwowo-kłębiaste, lokalnie wystąpią przelotne opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, zwłaszcza w rejonie Karpat oraz na Pomorzu, gdzie wciąż mamy do czynienia ze śnieżnym efektem Bałtyku. Wieczorem i w nocy opady utrzymywać się będą już tylko w północnej części kraju, a na południu i zachodzie występować będą rozpogodzenia do nieba bezchmurnego. Miejscami przy bezchmurnym niebie w nocy i nad ranem mogą pojawić się mgły.

Temperatury maksymalne w ciągu dnia na poziomie +6°C / +8°C, chłodniej jedynie na Pobrzeżu +3°C / +4°C oraz w górach 0°C / +2°C. Nocą prawie w całej Polsce wystąpią przymrozki do -1°C / -2°C, jeszcze chłodniej będzie w Sudetach oraz Karpatach, gdzie temperatury mogą spaść odpowiednio do -4°C i -5°C, wyjątek od przymrozków stanowić będzie południowo-wschodnia część kraju, tam temperatury minimalne wyniosą +2°C / +1°C.

Wiatr w ciągu dnia w całym kraju północno-zachodni umiarkowany, tylko na północnym wschodzie umiarkowany okresami silny, potęgujący odczucie chłodu. Na noc wiatr stopniowo zacznie słabnąc, skręcając początkowo na zachodni, w drugiej części nocy kierunek zmienny.


Krzysztof Maksimiuk, 22 kwietnia 2024 r.

Udostępnij artykuł