Komentarz synoptyka: 2024-04-24

Podobnie jak wczoraj i jeszcze wcześniej niemal cały kontynent europejski i Wyspy Brytyjskie objęte są cyrkulacją wielu ośrodków niżowych, powstających w obrębie południkowo rozciągniętej górnej (500 hPa) zatoki. Jej południowa oś, przebiegająca od północnych regionów Półwyspu Skandynawskiego po Morze Śródziemne przechyla się cyklonalnie, na północy w kierunku Grenlandii, na południu Morza Czarnego. Efektem tego jest i będzie podtrzymywanie się w jej obrębie procesów fronto- i cyklogenetycznych, związanych z napływem arktycznego chłodu na zachodzie i ciepłych mas powietrza na wschodzie. Powolna migracja górnej zatoki na zachód powodować będzie, że w perspektywie kilku najbliższych dni zacznie napływać do nas ciepłe powietrze z kierunków południowych. Prognozę rozwoju sytuacji w środkowej troposferze możemy analizować na mapach ECMWF poziomu 500 hPa (topografia) i 850hPa (temperatura): charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202404231200&projection=opencharts_europe&valid_time=202404240600 .

Tymczasem dzisiaj i jutro poddani będziemy oddziaływaniu dwu ośrodków niżowych z układami frontów, niosącymi opady deszczu na wschodzie i w centrum, w górach i na zachodzie deszczu i deszczu ze śniegiem. Już od minionej nocy, od południa wzdłuż naszej wschodniej granicy wędruje na północ niewielki układ niżowy powstały na zafalowaniu frontu chłodnego. Od zachodu oddziaływać będzie strefa okluzji wypełniającego się nad Jutlandią i Niemcami niżu. Nic lepiej nie zilustruje tej sytuacji niż zdjęcie satelitarne: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd .

Trudno zatem w tej sytuacji oczekiwać innego niż duże zachmurzenie z niewielkimi przejaśnieniami na zachodzie oraz wspomnianymi już opadami. Po kolejnej nocy z przymrozkami i spadkami temperatury poniżej zera w dzień nie przekroczy ona 6-8°C i 10-12°C na północy i zachodzie oraz południu kraju odpowiednio. Słaby lub umiarkowany wiatr powiej z kierunków północnych na wschodzie i w centrum, z południowych na zachodzie, stosownie do przemieszczania się obu układów niżowych. Nie obniży on zbytnio i tak niskiej temperatury odczuwalnej. Niestety dwie najbliższe noce również z przymrozkami i niską temperaturą, groźną dla rolnictwa i sadownictwa.


Ryszard Klejnowski

24 kwietnia, środa, 115 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł