Komentarz synoptyka: 2024-04-28

Ciepło, coraz cieplej a nawet gorącym zapowiada się najbliższy tydzień, koniec kapryśnego kwietnia i początek maja; dla wielu z nas będzie to długa majówka, związana z przypadającymi na pierwsze dni maja świętami państwowymi. Tak dzisiaj, jak i w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia towarzyszyć nam będzie bardzo pogodna i nawet gorąca, przekraczająca miejscami 25°C aura bez burz i opadów i gwałtownych wiatrów W drugiej jego połowie już więcej chmur, pojawić się mogą opady i burze, a temperatura nieco spadnie, tak by w kolejny weekend zaskoczyć nas mogło kilkunastostopniowe ochłodzenie, Zimna Zośka może przyśpieszyć. Lecz my zaskoczyć się nie damy, nasze modele skutecznie nas o tym uprzedzą.

Dzisiaj na początkowo bezchmurnym niebie pojawiać się będą w godzinach popołudniowych niezbyt liczne chmury kłębiaste Cumulus, od zachodu nasuwać się będzie będą ławice chmur piętra średniego i wysokiego, nie zaburzającego jednak zbytnio dopływowi promieniowania coraz wyżej nad horyzont wznoszącego się Słońca. Zwróćmy uwagę, tak na meteorogramach, jak i mapach temperatury i linii prądu jak szybko wzrasta temperatura powietrza, nieco wolniej spadając w nocy. W miarę wzrostu temperatury wzrasta również prędkość i porywistość wiatru, niezależnie od jej wzrostu na skutek wzrostu gradientu ciśnienia.

Taki przebieg pogody dzisiaj i w najbliższych dniach, charakteryzujący się stagnacją procesów nad naszym regionem spowodowany jest znacznym zaburzeniem okołobiegunowej, strefowej cyrkulacji zachodniej. Od wielu dni południkowo rozciągnięta górna zatoka okołobiegunowej strefy niżowej sięga daleko na południe, jej oś przebiega od Wysp Kanaryjskich przez Półwysep Iberyjski po Wyspy Brytyjskie i Islandię. Na wschód od zatoki, od południa, Morza Śródziemnego i Bałkanów wyrasta na północ klin wyżowy, os którego przebiega od basenu śródziemnomorskiego przez Polskę po Zatokę Botnicką. Umacnianie się tego górnego klina powoduje dalszą stabilizację układu i skierowanie nad nasz region ciepłych mas powietrza z południa kontynentu.

Ogólną, synoptyczną sytuację nad kontynentem i Atlantykiem najlepiej ilustrują zdjęcia satelitarne: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd . We wschodniej stronie górnej zatoki przebiega pofalowany front chłodny związany z niżem w rejonie Wysp Brytyjskich, ciągnący się na południe nad Półwysep Iberyjski i Wyspy Kanaryjskie. Dalej na zachód nad Atlantykiem obserwujemy spływ chłodnego powietrza znad Islandii nad Wyspy Azorskie w postaci pól otwartych i zamkniętych komórek konwekcyjnych. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne, prążkowane poprzecznie do kierunku ruchu zachmurzenie podzwrotnikowej gałęzi prądu strumieniowego nad północna Afryką.

Jak zaburzona jest strefowa cyrkulacja atmosfery na półkuli północnej możemy obejrzeć na prognostycznych mapach ECMWF poziomu 500 hPa (topografia) i 850 hPa (temperatura): charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202404271200&projection=opencharts_north_pole&valid_time=202404280600 .

Ryszard Klejnowski

28 kwietnia, niedziela, 119 dzień 2024 roku; 7:30

Udostępnij artykuł