Komentarz synoptyka: 2024-06-06

Rozległy układ niżowy znad Morza Norweskiego zaczyna się wypełniać. Zatoka niżowa związana z tym niżem, która aktualnie przemierza nasz kraj dalej sterowana jest występującym prądem strumieniowym, którego oś rozciąga się od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, północne Niemcy sięgając aż do środkowego Bałtyku. Prędkość maksymalna w rdzeniu osiąga wartość ok 160-180km/h. Chłodne masy powietrza polarnego ogarnęły już Wyspy Brytyjskie, Morze Północne, Cieśniny Duńskie i dotarły do północno-zachodniej części Polski. Dziś chłodne powietrze atlantyckie zacznie obejmować większą część kraju a front chłodny odpowiedzialny za wczorajsze opady deszczu odsunął się na wschód i łukiem przebiega od Suwałk przez Warszawę do Sudetów. Ciśnienie wzrosło i dziś cały obszar naszego kraju znajduje się już pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia, jednakże w jego polu, na froncie chłodnym powstaje zafalowanie i płytki niż. Takie występowanie fal na frontach przy powierzchni Ziemi związane jest z falowymi deformacjami górnych stref frontowych. Ten płytki niż powstający nad Czechami i sterowany prądem strumieniowym w ciągu nocy zacznie okludować, przejdzie nad centralną Polską i do rana następnego dnia znajdować się będzie w rejonie Warmii i Mazur.

Zachmurzenie w związku z zafalowaniem frontu chłodnego na wschodzie i południu kraju będzie dziś większe, tam też wystąpią przelotne opady deszczu, możliwe również burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie w ciągu dnia umiarkowane, głównie przez chmury kłębiaste Cumulus z rozpogodzeniami. Nocą od centrum na wschód przemieszczać się będzie strefa okludujących się frontów atmosferycznych, a wraz z nią frontowe zachmurzenie i opady deszczu, które do rana ogarną niemalże cały północno-wschodni obszar naszego kraju.

Maksymalne temperatury powietrza na zachodzie i północy kraju, czyli tam, gdzie napłynęły już chłodniejsze masy powietrza osiągać będą jedynie +18°C / +20°C, na Pobrzeżu jeszcze chłodniej +14°C / +17°C. W centrum i na wschodzie cieplej +21°C / +23°C, a na południu kraju, gdzie wciąż zalega cieplejsze powietrze temperatury osiągać mogą nawet +24°C / +26°C. W ciągu nocy najcieplej będzie na wschodzie i południowym wschodzie +15°C / +13°C, w centrum +13°C / +11°C, a na północy i północnym zachodzie temperatury powietrza spadną do +9°C / +7°C.

Wiatr przy niewielkim gradiencie barycznym słaby, w ciągu dnia pojawiać mogą się usilenia związane z termiką. Początkowo wiać będzie głównie z kierunków zachodnich, jednakże w drugiej części dnia i w nocy, wraz z przemieszczaniem się płytkiego ośrodka niżowego kierunek wiatru będzie zmienny, a nocą po zaniku termiki miejscami wystąpi cisza.

Krzysztof Maksimiuk, 06 czerwca 2014 r.

Udostępnij artykuł