Komentarz synoptyka: 2024-06-21

Przed nami upalny dzień, od wczoraj nad Polską zalega górny klin, któremu towarzyszy południowo zachodnia adwekcja ciepłych mas powietrza. Prąd strumieniowy jaki znajduje się na styku mas polarnej i zwrotnikowej meandruje przez Europę w taki sposób, że cały obszar naszego kraju znalazł się po jego ciepłej stronie. Pogodę kształtuje obszar podwyższonego ciśnienia związany z wyżem znad Ukrainy i Rumunii, dzięki czemu możemy spodziewać się dziś jedynie niewielkiego zachmurzenia, co w połączeniu z napływającą masą powietrza zwrotnikowego zapewni nam temperatury przekraczające miejscami +30°C.

Za południowo-zachodnią granicą Polski w płytkiej zatoce niżu Islandzkiego znajduje się oderwany front rozdzielający masy powietrza polarnego i zwrotnikowego. Ciśnienie w ciągu dnia będzie spadać i na wspomnianym froncie powstanie płytki niż początkowo z centrum 1012 hPa. Niż ten, sterowany prądem strumieniowym, przemieszczać się będzie w godzinach popołudniowych i nocnych z południowego zachodu Polski nad Bałtyk, gdzie pogłębi się do 1008 hPa. Związany z nim pofalowany front chłodny powoli przechodzić będzie przez Polskę z zachodu, gdzie oddziaływać będzie już w drugiej części dnia, do centrum i na wschód dotrze w godzinach nocnych.

Na prognostycznych mapach górnych poziomu 850 hPa obserwujemy znaczny kontrast termiczny jaki występuje miedzy powietrzem polarnym, a zwrotnikowym. Przed frontem, w ciepłej masie na wysokości około 1,5 km temperatura powietrza wynosi +17°C / +20°C, natomiast za frontem w chłodnej masie polarnej temperatura powietrza spada do +12°C / +10°C. Ta różnica temperatur, choć znaczna, rozłożona jest w szerokiej strefie frontu w związku z czym prąd strumieniowy uzależniony od kontrastu termicznego zanika, a ochłodzenie przy powierzchni Ziemi również nie będzie gwałtowne.

Jednakże ścierające się w strefie frontu masy powietrza posiadają duży potencjał chwiejności przez co występować będą silnie wypiętrzone chmury Cumulonimbus przy których występować będą intensywne przelotne opady deszczu oraz gwałtowne burze. Miejscami podczas gwałtownych burz może silniej powiać, porywy wiatru zwłaszcza na południowym zachodzie kraju osiągać mogą nawet 80-100 km/h. Po szczegółowy opis prognozowanych warunków atmosferycznych na dziś i kolejne dni zapraszam do komentarza z pogodą na weekend: www.meteo.pl/pogoda-na-weekend-21-06-23-06-pogodnie-zapowiada-sie-tylko-piatek

Aleksandra Kulpińska, 21.06.2024 r

Udostępnij artykuł