Komentarz synoptyka: 2024-06-22

Powoli w miejsce górnego klina z ciepłą, zwrotnikową masą powietrza od północnego zachodu wciska się górna zatoka i związany z nią chłód. Pogodę w Polsce od rana kształtuje wtórny niż z centrum 1008 hPa w rejonie Cieśnin Duńskich i Bałtyku, i związany z nim front chłodny. Wraz z przemieszczaniem się tego frontu ciepłe zwrotnikowe powietrze wypierane jest przez napływającą z zachodu znacznie chłodniejszą masę powietrza polarnego. Na styku tych dwóch mas w strefie frontu występować będą silnie wypiętrzone chmury burzowe niosące intensywne opady deszczu, a przy prądach zstępujących przy powierzchni Ziemi możemy spodziewać się porywów wiatru do 70-90km/h.

Zachmurzenie dziś w większości kraju umiarkowane i duże związane z przemieszczaniem się strefy frontowej z opadami deszczu i przelotnymi opadami deszczu, lokalnie gradu oraz burzami. W drugiej części dnia od zachodu i południowego zachodu nastąpi stopniowe zanikanie opadów. Temperatury maksymalne, dziś już dużo niższe, osiągać będą wartości +20°C / +24°C, wypychane ciepło zostanie jeszcze na Podlasiu, w Lubelskim i na Podhalu, gdzie temperatury oscylować będą w przedziale +27°C / +30°C , najchłodniej nad morzem +17°C / +19°C. Wiatr od zachodu będzie zmieniał kierunek z południowego na zachodni. Kolejna noc już chłodniejsza z temperaturami minimalnymi na przeważającym obszarze kraju w granicach +13°C / +11.

Wtórny ośrodek niżowy w ciągu dnia przemieszczać się będzie na wschód w rejon krajów bałtyckich, a wraz z nim przemieszczać się będzie linia frontu, która do rana powinna opuścić wschodnią granicę naszego kraju i łukiem przebiegać przez Białoruś, Ukrainę i Słowację. Większe zachmurzenie z opadami deszczu pozostanie jedynie na północy w związku z przechodzeniem okluzji leżącej w tylnej części niżu oraz na południowym wschodzie kraju, gdzie wciąż oddziaływać będzie strefa blisko położonego frontu chłodnego.

Wraz z napływem chłodniejszych mas powietrza ciśnienie będzie wzrastać, a dynamika procesów atmosferycznych powoli uspokoi się. Od jutra od zachodu wpływać zacznie obszar wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Europy zachodniej, a obecne prognozy wskazują, że w kolejnych dniach centrum tego wyżu zacznie lokować się w rejonie Skandynawii i Bałtyku. Przez powstały w ten sposób układ blokujący ponownie zaburzona zostanie strefowa cyrkulacja, a my na dłuższy czas odetchniemy od wędrówek frontów atmosferycznych.

Aleksandra Kulpińska, 22.06.2024 r

Udostępnij artykuł