Komentarz synoptyka: 2024-06-25

Dzisiaj kolejny dzień letniej stabilizacji pogody, następują powolne zmiany w cyrkulacji nad kontynentem i Atlantykiem. Niż, który kilka dni temu spowodował napływ chłodnego powietrza z północy odsunął się daleko na północny wschód Rosji, od zachodu rozbudowywał się klin wyżowy Dzisiaj już w postaci samodzielnego ośrodka wyżowego ulokował sia nad Bałtykiem obejmując swoja cyrkulacją obszar całego kraju Powoli przemieszcza się na wschód, a od południa nasuwać się zatoka niżu znad regionu Alp.

Jak możemy zauważyć na zdjęciach satelitarnych nad północno wschodnimi regionami kraju i znacznymi obszarami centrum zalegają ławice podinwersyjnego zachmurzenia przez chmury Stratus, Stratocumulus: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd . Ich pionowa rozpiętość nie przekracza 2-2,,5 km, ograniczona inwersją osiadania, którą możemy identyfikować na diagramach aerologicznych: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 . Ławica zachmurzenia przemieszczać się będzie powoli, jak wskazują na to nasze mapy zachmurzenia niskiego, na północny wschód, zgodnie z cyrkulacją w wyżu. Te same mapy oraz meteorogramy pokazują, że w godzinach okołopołudniowych i po południu zwarta powłoka chmur warstwowych zacznie się „skłębiać” pojawią się chmury Stratocumulus i Cumulus humilis i mediocris. Również jutro przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie, głównie przez chmury Cumulus, Stratocumulus o niewielkiej rozciągłości pionowej. Jutro wieczorem, od południa zacznie wzrastać zachmurzenie związane z niżem w rejonie Alp, pojawia się opady przelotne i burze, obejmujące we czwartek południowo zachodnie regiony kraju.

Mało dynamiczne procesy zachodzące w naszym regionie związane są z konfiguracją i ewolucją pól temperatury i geopotencjały w dolnych i środkowych warstwach troposfery. Nad nami przebiega oś klina geopotencjału powierzchni 500 hPa, sięgającego znad północy Afryki po północne regiony Półwyspu Skandynawskiego. Jednocześnie nad Półwyspem Apenińskim zalega i przesuwa na północ górny niż. Taki układ powoduje, że nad naszym regionem zaczyna dominować napływ mas powietrza początkowo ze wschodu, później z południowego wschodu.

Jak możemy zauważyć na mapach topografii względnej 500-1000 hPa niemal cały klin wyżu obejmują masy ciepłego i gorącego powietrza, sięgające regionów polarnych: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202406241200&projection=opencharts_europe&valid_time=202406250900 . Nieco cieplejsze masy napływają ze wschodu i południowego wschodu, będąc obok nagrzewania przez promieniowanie słoneczne, jedną z przyczyn wzrostu z dnia na dzień temperatury w naszym kraju. Dzisiejsze wartości temperatury w granicach komfortu termicznego 22 - 24°C stopniowo wzrastać będą do upalnego maksimum 30-32°C we czwartek i piątek, w sobotę ochłodzenie, później ponowny powrót wysokiej temperatury, przy znacznym deficycie opadów.

Ryszard Klejnowski

26 czerwca, wtorek, 177 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł