Komentarz synoptyka: 2024-07-01

Układ niżowy znad Bałtyku ze strefą pofalowanego frontu chłodnego zalega jeszcze na wschodzie naszego kraju, jego ruch skierowany jest w rejon Finlandii wynoszony południkowo. Jeszcze dziś pozostajemy w cyrkulacji południowo-zachodniej, ze stopniowym napływem już chłodnego powietrza polarno- morskiego, które wypycha ciepłą masę pochodzenia zwrotnikowego na wschód Europy.

Polska dostała się w rozległy obszar obniżonego ciśnienia w przedziale wartości 1007-1010hPa, na wschodzie wspomniana jeszcze ustępująca zatoka niżowa z pofalowanym frontem chłodnym. Na zachodzie kraju w ciągu dnia pojawi się kolejna zatoka niżowa z frontem chłodnym za którym napłynie jeszcze chłodniejsza masa polarno-morska. Wypchanie tak ciepłej masy zwrotnikowej przy płytkim układzie niżowym i przy braku silnego prądu strumieniowego nie jest łatwe więc okres wypychania zalegającej masy wydłuża się, co sprzyja tworzeniu i występowaniu silnych zjawisk atmosferycznych, które już minionej doby występowały w postaci silnie wypiętrzonych chmur kłębiastych Cumulonimbus, których rozpiętość pionowa przekraczała ponad 12000 metrów.

Na mapach topografii barycznej 700 i 500hPa widoczny jest układ niżowy z centrum nad Środkową Skandynawią i związana z nim długa zatoka niżowa rozciągająca się od Norwegii przez kraje Beneluksu sięgając aż po Hiszpanię. Za wspomnianą zatoką widoczna jest jeszcze chłodniejsza masa polarna. Cyrkulacja w Polsce w ciągu kolejnych 24h będzie stopniowo się zmieniać z południowo-zachodniej na zachodnią i prognostycznie we wtorek cały obszar naszego kraju znajdzie się w chłodnej morskiej masie płynącej z zachodu. Dziś obszar naszego kraju podzielony będzie na chłodny już zachód i jeszcze ciepły wschód, gdzie na mapach niskiej topografii barycznej 850hPa widoczny jest duży kontrast temperatur i stopniowe mieszanie mas, na wschodzie jest jeszcze +14°C / +12°C a na zachodzie już tylko +9°C / +7°C.

Zachmurzenie w całym kraju wielowarstwowe, umiarkowane, okresami duże z wbudowanymi oraz izolowanymi chmurami Cb, opadami deszczu i przelotnymi opadami deszczu, lokalnie mogą wystąpić jeszcze burze. Największa intensywność opadów będzie na wschodzie i południu w związku z zaleganiem jeszcze strefy pofalowanego frontu chłodnego oraz na zachodzie gdzie zacznie wpływać kolejna zatoka niżowa z frontem chłodnym, a opady mogą być dość intensywne. Temperatury maksymalne jeszcze na wschodzie wysokie +23°C / +26°C na pozostałym obszarze już tylko +19°C / +22°C

Krzysztof Maksimiuk, 01 lipca 2024 r

Udostępnij artykuł