Komentarz synoptyka: 2024-07-02

Pofalowany front chłodny związany z rozległym niżem znad Finlandii i północnej Rosji opuścił już obszar Polski i odsunął się na wschód. Kolejna zatoka związana z tym niżem ze strefą chłodnego frontu okluzji, która przemieszcza się z zachodu na wschód naszego kraju zalega jeszcze od Pomorza przez Mazowsze aż po Małopolskę. Na mapach górnej topografii barycznej od 500hPa wzwyż widoczny jest górny ośrodek niżowy z centrum nad północną Polską, w którym zalega chłodniejsze powietrze. Sterowany występującym prądem strumieniowym, którego oś rozciąga się od centrum Polski przez Litwę, Zatokę Fińską sięgając wysoko na północ do Morza Białego, będzie się on przemieszczał w rejon Bałtyku i na koniec dnia znajdzie się nad krajami Bałtyckimi.

Prawie cały obszar naszego kraju dostał się już pod wpływ chłodnej cyrkulacji zachodniej, tylko krańce wschodnie w pierwszej części dnia pozostaną w cyrkulacji południowo-zachodniej. Napływa dość wilgotne i chłodne powietrze polarne, które dostając się nad cieplejsze obszary nabiera znacznej chwiejności, co zauważalne będzie zwłaszcza w rejonie występowania górnego niżu, gdzie wystąpią burze. Na koniec dnia temperatura na niskiej topografii barycznej w całym kraju będzie zrównoważona i będzie oscylować w przedziale +6°C /+8°C. Nad północną Danią powstaje wtórny ośrodek niżowy z kolejnym frontem atmosferycznym, który prognostycznie kolejnej nocy pojawi się już na zachodzie kraju.

Zachmurzenie dziś w całym kraju umiarkowane w większości przez chmury warstwowo-kłębiaste i kłębiaste Sc, Cu oraz chmury kłębiaste o budowie pionowej Cb, którym towarzyszyć lokalnie będą przelotne opady deszczu. W pierwszej części dnia od Pomorza przez Mazury, Mazowsze, Podlasie, Lubelszczyznę aż po Małopolskę, zachmurzenie frontowe umiarkowane i duże z opadami deszczu i przelotnymi opadami deszczu okresami intensywnymi i możliwymi burzami, w części nocnej opady stopniowo będą zanikać. Wiatr powieje dziś z zachodu z prędkością 5-8 m/s, przy chmurach Cb usilać się będzie do 10-15 m/s, a w nocy w związku z zanikiem termiki jego prędkość spadnie i będzie oscylować w granicach 6-3 m/s. Temperatura już w całym kraju mało wakacyjna, w ciągu dnia wzrośnie maksymalnie do +19°C /+22°C, nad morzem i w górach +16°C /+18°C, noc już chłodniejsza temperatura spadnie do około +13°C /+10°C, w górach chłodniej ok +10°C /+7°C.

Krzysztof Maksimiuk, 02 lipca 2024 r

Udostępnij artykuł