Komentarz synoptyka: 2024-07-09

Wczoraj, gorącej i miejscami upalnej aurze towarzyszyły intensywne opady deszczu i gradu w Małopolsce, spowodowane rozwojem potężnej komórki konwekcyjnej; miejscami grad miał średnicę 3 cm, a ulice w Wolbromiu pokryte były jego kilkunastocentymetrową warstwą (z doniesień medialnych). Dzisiaj na przeważający obszarze kraju równie gorąco, a nawet upalnie, z 27-29°C na północy i 30-31°C w centrum i na południowym zachodzie, przy małym lub umiarkowanym zachmurzeniu, na południu możliwe opady przelotne i burze.

Po względnie chłodnej nocy, dającej wytchnienie po gorącym i upalnym dniu, temperatura zacznie szybko wzrastać, co możemy zaobserwować na meteorogramach. Znacznie wolnej będzie spadać wieczorem i w nocy, gdy prognozowany jest wzrost zachmurzenia, zwraca uwagę przeciwny w fazie przebieg krzywej wilgotności powietrza. Po równie chłodniejszej najbliższej nocy jutro już niemal w całym kraju upalnie z temperatura do 30 -34°C, od zachodu wkraczać będzie strefa frontu chłodnego z opadami przelotnymi i burzami.

Wyż znad Bałtyku, który wczoraj obejmował swoim zasięgiem cały kraju powoli wycofuje się na wschód, od południowego zachodu nasuwać się będzie zatoka niżu znad Wysp Brytyjskich. Strefy zachmurzenia związanych z nim frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd . Zachmurzenie frontu ciepłego obserwujemy nad północnymi regionami kraju i nad Bałtykiem, pofalowany front chłodny z opadami i burzami rozciąga się nad Zatokę Biskajską i Półwysep Iberyjski – jutro wieczorem pojawi się na zachodzie naszego kraju. Tak więc dzisiaj i jutro znajdować się będziemy w ciepłym wycinku niżu z napływem ciepłej masy z południowego wschodu. Podobny obraz sytuacji obserwujemy na mapach radarowych Eumetnet – Opera: www.eumetnet.eu/activities/observations-programme/current-activities/opera-radar-animation/ .

Procesy te zachodzą po wschodniej stronie górnej zatoki w środkowej troposferze. Południowo wschodnia część kontynentu, Morze Śródziemne i Czarne oraz rozległe obszary Rosji objęte są cyrkulacją wyżową, z napływem i zaleganiem gorących mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Nad Atlantykiem, od Morza Barentsa po Wyspy Kanaryjskie zalega rozległa zatoka niżowa z chłodnymi masami powietrza polarnego morskiego.

Różnice między tymi masami są dobrze widoczne na mapach topografii względnej 500 – 1000 hPa, ilustrujących grubość warstwy między tymi poziomami, pośrednio więc ich średnią temperaturę: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202407081200&projection=opencharts_europe&valid_time=202407081200 . Kolejne sekwencje prognozy pokazują, jak daleko na północ przesuwa się strefa gorącego powietrza, obejmująca albo część albo w całości obszar naszego kraju. Należy oczekiwać, że przez najbliższe 10 dni będziemy odczuwać efekty napływu i zalegania gorącego powietrza z południa, z wynikającymi konsekwencjami – upałem, przelotnymi opadami i burzami.

Ryszard Klejnowski

9 lipca, wtorek, 191 dzień 2024 roku; 7:15

Udostępnij artykuł