Komentarz synoptyka: 2024-07-14

Na mapach przyziemnych pogodę w Polsce kształtować będzie słabogradientowy obszar podwyższonego ciśnienia, tylko południowo-wschodnia część kraju pozostaje nadal pod wpływem płytkiej zatoki niżowej ze strefą pofalowanego frontu chłodnego. Na wschód od Podlasia przez lubelskie, podkarpackie po wschodnią Małopolskę zalega wciąż ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Zauważalne jest to dość wyraźnie na mapach górnych topografii barycznej 850hPa, gdzie na południowym wschodzie kraju temperatura nadal wynosi +18°C / +20°C, a na pozostałym obszarze już tylko +13°C / +10°C, co świadczy o napłynięciu w ten rejon chłodniejszej masy powietrza polarnego.

Na mapach 700, 500hPa na wschodzie Europy nadal zalega górny klin, nad Morzem Północnym układ niżowy, który prognostycznie przemieszczał się będzie w rejon południowej Skandynawii. Polska pozostaje między tymi układami w cyrkulacji południowo-zachodniej na styku ścierania się dwóch mas powietrza. Od Gotlandii przez środek Polski, Czechy, Niemcy rozciąga się oś prądu strumieniowego rozdzielającego wspomniane dwie masy powietrza, chłodną morską i ciepłą pochodzenia zwrotnikowego.

Dziś w większości kraju odpoczniemy nieco od upałów, temperatury maksymalne w cieniu oscylować będą w przedziale +24°C / +27°C, nad morzem +20°C / +22°C, jedynie południowy wschód nadal pozostaje bardzo ciepły z temperaturami +28°C / +32°C. Zachmurzenie w większości kraju początkowo małe, w ciągu dnia umiarkowane przez chmury kłębiaste i warstwowo-kłębiaste, tylko w strefie pofalowanego frontu chłodnego umiarkowane i duże z chmurami Cumulonimbus, opadami deszczu i burzami miejscami dość intensywnymi. W ciągu dnia w związku z dużym rozwojem konwekcji od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze występować mogą izolowane chmury Cb z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami.

Blokujący klin na wschodzie Europy oraz słabnący prognostycznie wspomniany wcześniej prąd strumieniowy będą utrudniać przemieszczanie się chłodnych mas w kierunku wschodnim oraz zaburzać strefową cyrkulację, przez co ponownie napłyną w kolejnych dniach z południa ciepłe masy pochodzenia zwrotnikowego i powróci upalne lato w całym kraju.

Krzysztof Maksimiuk, 14 lipca 2024 r.

Udostępnij artykuł