Komentarz synoptyka: 2024-07-19

Żywioły natury ucichły i od wczorajszego dnia oddychamy spokojnie umiarkowanie ciepłym powietrzem polarnym, za sprawą niewielkiego wyżu lokującego się nad naszym krajem, południowym Bałtykiem, północnymi Niemcami, Jutlandią z przyległościami, południową Skandynawią aż po centralne akweny Morza Norweskiego, to co jest odzwierciedlone na mapach ciśnienia naszego modelu. Jest on jednym z elementów rozległego wału wyżowego rozciągającego się od Florydy przez Wyspy Azorskie, Zatokę Biskajską, a na dalekiej północy sięga aż po Morze Barentsa, oddzielającego typowe masy powietrza morskiego od powietrza o cechach kontynentalnych (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). To on przez niemal cały horyzont czasowy naszego modelu będzie wywierał wpływ na przebieg warunków pogodowych. Już nocą i o poranku, lokalnie na Pomorzu Zachodnim formowały się mgły radiacyjne, a na pozostałym obszarze Pomorza silne i umiarkowane zamglenia, na skutek adwekcji wilgotnego powietrza znad zachodnich i południowych akwenów Bałtyku, przy słabym wietrze północno zachodnim lub ciszy wiatrowej. Na pozostałym obszarze kraju utrzymują się chmury piętra wysokiego, niżej Cirrocumulusy, a nad nimi Cirrusy, przenoszone wiatrem z sektora zachodniego w kierunku wschodnim, z tendencją wychodzenia nad Ukrainę. Temperatura zróżnicowana od 12, 14 stopni na północy, a na lotnisku w Szymanach o godzinie 4-tej zarejestrowano 10 stopni. Na pozostałym obszarze kraju, pozostającym po południowej, ciepłej stronie wyżu, przeważnie 15, 16 stopni, lokalnie nawet 18 stopni.

W ciągu dnia w rozkładzie ciśnienia bez istotnych zmian, natomiast postępować będzie proces obniżania się ciśnienia. Zatem utrzymywać się będą dwa typy pogody, dzielnice północne pozostaną w chłodniejszym powietrzu polarnym o cechach morskich, w którym z powodzeniem ruszy płytka konwekcja z chmurami kłębiastymi, bezopadowymi. Temperatura nieco powyżej 20-stu stopni (21, 23 stopnie). Wiatr przeważnie zachodni i północno zachodni, umiarkowany i dość silny. Pozostały obszar kraju pozostawać będzie po południowej, ciepłej stronie wspomnianego wału wyżowego. Tutaj też ruszy konwekcja bezopadowa. Natomiast temperatura w najcieplejszej porze dnia sięgnie 26, 28 stopni, w obszarach górskich 23, 25 stopni, lokalnie o jeden, dwa stopnie niższa. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie przeważnie z sektora północnego, a na zachodzie, północno wschodni i wschodni.

W porze nocnej kontynuowany będzie proces obniżania się ciśnienia bez istotnej zmiany położenia wyżu nad naszym krajem, ale nad Skandynawią będzie on powoli przesuwał się na wschód, zajmując miejsce niżu znad Zatoki Botnickiej, przesuwającego się na wschód w rejon Zatoki Fińskiej. Wiatr z kierunków różnych, stosownie do położenia ośrodka wyżowego, slaby i cisza wiatrowa. Temperatura stosownie do rozkładu ciśnienia, najniższa 12, 14 stopni na północnym wschodzie, a najwyższa 18,19 stopni w dzielnicach centralnych i na północnym zachodzie.

Jurto wyż nadal będzie dość szybko redukowany, ale jego klin wciąż zajmować będzie dotychczasowe położenie z ciśnieniem zaledwie 1013, 1012 hPa. W tym obszarze wiatr słaby z kierunków zmiennych. Z powodzeniem rozwijać się będzie płytka, bezopadowa konwekcja. Temperatura w stosunku do tej z dnia dzisiejszego wzrośnie do 27, 29 stopni, lokalnie nawet 30 stopni, ale w pasie wybrzeża 22, 24 stopnie.

Jarosław Olędzki,
19 lipca 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł