Komentarz synoptyka: 2024-07-20

Dzisiaj u nas jeszcze utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego” za sprawą niewielkiego wyżu, który wyraźnie słabnie, ale tylko nieznacznie zmienia swoje położenie nad naszym krajem, natomiast wyraźnie ustępuje znad Niemiec, Jutlandii i południowo zachodniej Norwegii. To w stosunkowo cienkiej warstwie przylegającej bezpośrednio do podłoża, ale w swobodnej troposferze utrzymuje się mocno zdeformowany układ „Ω”, z ośrodkami niżowymi, nad Atlantykiem, którego głęboka zatoka wychodząca od Islandii kieruje się na południowy wschód aż do wybrzeży Portugalii, a po jego wschodniej stronie, niewielki ośrodek niżowy nad Zatoką Fińską z przyległościami. Oś tego górnego klina rozciąga się łukiem od Nowej Ziemi przez całą Skandynawię, a dalej aż po południowe Niemcy, gdzie się "rozmywa", a przepływ powietrza na południu kontynentu odbywa się z zachodu na wschód. My pozostajemy po wschodniej stronie tego klina, w przepływie powietrza w swobodnej troposferze od północnego zachodu. Tam gdzie nie sięga układ omega, nad Niziną Padańską utrzymuje się płytki ośrodek niżowy (1015 hPa), którego bezopadowe zachmurzenie sięga aż nad nasze dzielnice południowe. To pod tym zachmurzeniem temperatura nad ranem zatrzymała się na poziomie 18-stu stopni, a na północy kraju, przy napływie świeżego, chłodnego powietrza polarnego od północnego zachodu, temperatura zeszła do 10-ciu stopni i taka też zarejestrowana została na Kasprowym Wiechu, ale to efekt wyniesienia terenu ponad poziom morza.

W ciągu dnia, jak już wyżej wspomniano, ciśnienie będzie się obniżało, a oś klina u schyłku dnia przesunie się nad południowy Bałtyk. Nadal utrzymywać się będą dwa typy pogody, dzielnice północne pozostaną w chłodniejszym powietrzu polarnym o cechach morskich, w którym z powodzeniem ruszy płytka konwekcja z chmurami kłębiastymi, bezopadowymi. Temperatura wyraźnie wyższa od tej z dna ubiegłego i osiągnie 24, 26 stopni, lokalnie nieco wyższa. Wiatr przeważnie północno zachodni i północny, umiarkowany. Na pozostałym obszarze kraju utrzymywać się będzie duże zachmurzenie piętra wysokiego będące w orbicie wspomnianego niżu, kierującego się w stronę Węgier. Pod tym zachmurzeniem ruszy konwekcja termiczna, bezopadowa, a temperatura w najcieplejszejz porze dnia sięgać będzie 27, 29 stopni, tylko w obszarach górskich, z powodu wyniesień terenowych o parę stopni niższa. Wiatr z sektora wschodniego i północno wschodniego, przeważnie umiarkowany.

W porze nocnej kontynuowany będzie proces przebudowy pola ciśnienia, wał wyżowy przesuwający się kierunku północno wschodnim opuści nasz kraj i będziemy stopniowo dostawali się w orbitę wspomnianego niżu atlantyckiego. Konwekcja będzie stopniowo wygasała i zanikać będzie zachmurzenie konwekcyjne, tylko na południowym wschodzie utrzyma się zachmurzenie związane ze wspomnianym niżem kierującym się w stronę południowej Ukrainy. Noc wyraźnie cieplejsza od poprzedniej, a temperatura od 13, 15 stopni na północy do 17, 19 stopni na pozostałym obszarze, lokalnie może pozostać na 20 stopniach. Gradient baryczny nadal niewielki, przez co wiatr słaby, zawiewający od zachodu, a lokalnie cisza

Jutro powoli postępować będzie proces przebudowy pola geopotencjału w swobodnej troposferze i pola ciśnienia w cienkiej warstwie przyziemnej. Wspomniany układ „Ω” będzie się umacniał, a nad północną Skandynawią lokować się będzie ośrodek wyżowy. W tym samym czasie górna zatoka związana z niżem atlantyckim, nadal pogłębiając się wejdzie nad kontynent, na rubież: Wyspy Brytyjskie, Francja i Baleary. Po jej wschodniej, ciepłej stronie napłynie do nas masa gorącego powietrza i na znacznym obszarze temperatura sięgnie i nieznacznie przekroczy 30 stopni. Przy tak wysokiej temperaturze i napływie wilgotnego powietrza spodziewane są na południowym wschodzie burze z opadami deszczu i gradu. Według naszego modelu o umiarkowanym natężeniu, ale należy monitorować sytuację baryczną, przede wszystkim rozwój konwekcji.


Jarosław Olędzki,
20 lipca 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł