Komentarz synoptyka: 2024-07-21
Przed nami jeszcze dwa, na południowym wschodzie trzy, dni gorącej i upalnej pogody; od wtorku, środy możemy oczekiwać kilkustopniowego „ochłodzenia”. Cieszyć się będziemy na ogół małym zachmurzeniem, jednak już jutro od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niżowa z opadami deszczu i burzami, obejmując swoim zasięgiem w następnych dniach pozostałe obszary kraju Większego zachmurzenia możemy oczekiwać już dzisiaj na południowym wschodzie, nie wykluczając możliwości powstawania burz w regionach górskich.
W swobodnej atmosferze utrzymuje się, opisany we wczorajszym komentarzu proces migracji górnego klina w polach geopotencjału na wschód. Aktualnie jego oś przebiega od Morza Śródziemnego przez Niemcy, Półwysep Skandynawski po Półwysep Kola. Wraz z górnymi niżami- jednym znad rejonu Islandii, drugim znad północnych regionów Rosji tworzy znany nam układ Ω, charakteryzujący się znaczną stabilnością. Efektem takiej konfiguracji pól barycznych jest napływ w dolnej warstwie troposfery, do poziomu około 500 hPa gorących mas powietrza z południowego wschodu, szczególnie na d południowymi regionami kraju, na północy i w centrum dominować będzie adwekcja mas z kierunków zachodnich, tylko w cienkiej przypowierzchniowej warstwie ze wschodnich. Możemy to obserwować na diagramach aerologicznych odpowiednio z Tranowa i Wrocławia i Legionowa oraz Łeby: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 .
We wspomnianym klinie w polu geopotencjału przenoszone jest na poziomie 850 hPa gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, wynoszone daleko na północ, nad Półwysep Skandynawski. Prognozy położenia klina wskazują, że już jutro na zachodzie i we wtorek na wschodzie zastąpiony zostanie zatoką niżu znad północy Atlantyku, przynosząc chłodniejsze powietrze polarne morskie. Kolejne sekwencje prognozy geopotencjału 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa możemy śledzić na mapach ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202407201200&projection=opencharts_europe&valid_time=202407210000 .
Jak pokazują nasze mapy prognostyczne, aktywność zbliżającego się znad Niemiec frontu chłodnego, wraz z jego przemieszczaniem się na wschód, będzie maleć. Chociaż różnica temperatury przed i za frontem może być rzędu 10 stopni Celsjusza, wysuszone podłoże nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniego zapasu wilgoci dla rozwoju intensywnej konwekcji. Podobnych wniosków dostarczają prognostyczne mapy indeksów burzowych ECMWF: charts.ecmwf.int/products/medium-indices?base_time=202407201200&layer_name=mucape&projection=opencharts_europe&valid_time=202407210300 . Niezależnie jednak od tych prognoz, musimy brać pod uwagę fakt, że prognozowanie zjawisk konwekcyjnych, ich intensywności i lokalizacji w czasie i przestrzeni nie jest ani łatwe, ani jednoznaczne. Przegląd prognoz zachmurzenia wszystkich jego poziomów wskazuje na możliwość powstawania pojedynczych, rozproszonych komórek konwekcyjnych, lub nawet superkomórki. Planując letnie wypady w przysłowiowe góry i na Mazury pamiętajmy, ze lato może przynosić liczne niespodzianki, dbajmy o nasze bezpieczeństwo obserwując niebo, dostępne źródła danych bieżących i nasze, uaktualniane co 6 godzin prognozy.
Ryszard Klejnowski
21 lipca, niedziela, 203 dzień 2024 roku; 7:15