Komentarz synoptyka: 2024-08-01

O poranku (godzina 5-ta) nasz kraj podzielony jest na dwa typy pogody, a granica pomiędzy nimi biegnie mniej więcej od Kostrzyna nad Odrą na zachodzie po Roztocze na wschodzie. Po jej północnej stronie utrzymuje się bezchmurne niebo, a na Pomorzu lokalnie mgła radiacyjna, tutaj temperatura zawiera się w interwale 10, 14 stopni, a lokalnie jeszcze niższa, w Resku na Pomorzu Zachodnim 9,3ºC, a na lotnisku w Szymanach na Mazurach tylko 7 stopni. Natomiast po jej południowej stronie utrzymuje się całkowite zachmurzenie przez chmury Sc i Cu, a lokalnie także izolowane chmury Cb, na Dolnym Śląsku i w Sudetach występują jednostajne i przelotne opady deszczu o małym natężeniu, a temperatura zdecydowanie wyższa, od 15-stu do 19-stu stopni, lokalnie nawet 20, 21 stopni, w Kośnie zarejestrowano 19,6ºC, a w Przemyślu 20,7ºC. Wiatr z kierunków zmiennych, słaby, a miejscami utrzymuje się cisza wiatrowa, nieco żwawszy tylko w pasie wybrzeża, tutaj przeważnie 14, 18 km/h, a lokalnie nawet do 22 km/h. Różnica ciśnienia niewielka, zaledwie 3 hPa pomiędzy 1011 hPa w Suwałkach i 1014 hPa w Kłodzku i w Jeleniej Górze.

Taki rozkład pogody będzie utrzymywał się przez cały dzień, z tym że na południu kraju, wspomniane opady będą stopniowo przesuwały się nad Śląsk Opolski, Śląsk Górny, Małopolskę i całe Podkarpacie oraz Karpaty. W godzinach popołudniowych w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, a lokalnie także na Dolnym Śląsku uaktywni się głęboka konwekcja z opadami przelotnego deszczu, lokalnie intensywnymi oraz izolowanymi burzami, stopniowo zanikającymi w pierwszej części nocy. Opady deszczu znad Małopolski i Podkarpacia, wyraźnie słabnące, w porze nocnej będą stopniowo wychodziły nad Ukrainę. To w strefie frontowej, a na pozostałym obszarze kraju, w miarę wzrostu temperatury uaktywni się płytka konwekcja i wysypie cumulusami, stopniowo zanikającymi wraz ze spadkiem temperatury w porze przedwieczornej i nocnej. Temperatura stosownie do zachmurzenia będzie zróżnicowana, w strefie pełnego zachmurzenia, a zwłaszcza opadów tylko w interwale 19, 21 stopni. Niewiele wyższa będzie w pasie wybrzeża, natomiast na pozostałym obszarze kraju dochodząca 26, 27 stopni, a w pasie dzielnic środkowych od Ziemi Lubuskiej po Mazowsze i południowe Podlasie 29, 30 stopni. Wiatr w północnej połowie kraju, północno zachodni przeważnie umiarkowany, na pozostałym obszarze przeważnie zmienny z przewagą południowo zachodniego, slaby do umiarkowanego, w czasie burz silny i porywisty, w porywach dochodzący do 50, 60 km/h.

Europa zachodnia od południowej Skandynawii aż po Półwysep Iberyjski, na wschodzie po Morze Czarne z przyległościami, natomiast na południu aż po cały basem Morza Śródziemnego, pozostaje w słabo gradientowym obszarze ciśnienia. Lokalnie nad Alpami, Ukrainą i środkowymi Bałkanami lokują się niewielkie centra wyżowe z ciśnieniem 1015 hPa, a najniższe ciśnienie utrzymuje się na poziomie 1012 hPa. Natomiast w swobodnej troposferze od Wysp Brytyjskich i Zatoki Biskajskiej na zachodzie aż po Białoruś, Ukrainę i północne Bałkany utrzymuje się zachodni przepływ powietrza, stąd prognozowane przemieszczanie się wspomnianego zachmurzenia z opadami od zachodu w kierunku wschodnim z niewielką składową południową. W wyższych szerokościach geograficznych lokują się dwa ośrodki niżowe. Nad północnymi akwenami Atlantyku, nieco na wschód od cypla Grenlandii lokuje się niż 985 hPa, który wykazuje tendencję do powolnego przesuwania się w kierunku wschodnim i po dojściu nieco na południe od Islandii zatrzyma się. Natomiast drugi niż, ”kontynentalny”, z dwoma centrami nad wielkimi jeziorami rosyjskimi i środkowym Uralem, też niewiele będzie zmieniał swoje położenie.

Zatem jutro należy oczekiwać powtórki pogody z dnia dzisiejszego. W godzinach około południowych znad Łużyc nasuwać się będą dobrze rozbudowane chmury Cb, prowadzące intensywne opady deszczu oraz gwałtowne burze rozprzestrzeniające się nad Sudety, Dolny Śląsk, później Górny Śląsk i Małopolskę. W drugiej połowie nocy, nie tracące intensywności, utrzymywać się będą w całym pasie dzielnic południowych od Dolnego Śląska po Podkarpacie. Na pozostałym obszarze kraju utrzymywać się będzie tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”. Jutro nieco chłodniej, a w obszarach intensywnych opadów temperatura może sięgnąć 20 stopni.


Jarosław Olędzki,
1 sierpnia 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł