Komentarz synoptyka: 2024-08-02

Dzisiaj przed nami zmiana warunków pogodowych, stopniowo postępująca od zachodu w kierunku wschodnim, w obszarach północnych i centralnych poprzez nasuwanie się od zachodu bezopadowego zachmurzenia frontowego. Natomiast na południu kraju powtórka pogody z dnia ubiegłego, ale o znacznie większym potencjale zjawisk pogodowych, z intensywnymi opadami deszczu, a od godzin około południowych spodziewane są burze frontowe z gwałtownymi opadami deszczu i niewykluczone są opady gradu, którym towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr, w obszarach górskich w porywach dochodzący do 70, 90 km/h. Pod grubym zachmurzeniem opadowym temperatura powietrza nie przekroczy 20-stu stopni, lub osiągnie ten poziom, natomiast na pozostałym obszarze kraju przeważnie na poziomie 25, 27 stopni, tylko na północy kraju około 21, 23 stopnie.

Taką zmianę warunków pogodowych prowadzi do nas niewielki i zarazem płytki ośrodek niżowy znad Saksonii i Łużyc z ciśnieniem w jego centrum zaledwie 1008 hPa.( www.infoclimat.fr/ ), przesuwający się w kierunku wschodnim z niewielką składową południową. Intensywność zjawisk pogodowych powodowana będzie napływem w jego tylnej części chłodnego powietrza polarnego o cechach morskich o dużym potencjale chwiejności, napływającego znad wschodnich akwenów Morza Północnego przez Jutlandię i Niemcy.

O poranku, podobnie jak w dniu wczorajszym utrzymuje się duży kontrast termiczny pomiędzy chłodną północą i środkowym wschodem kraju z temperaturą 9, 11 stopni, jeszcze przy braku istotnego zachmurzenia. Natomiast najcieplej jest na południowym zachodzie pod grubym, zwartym zachmurzeniem ze słabymi opadami deszczu, tutaj temperatura 18, 19 stopni. Po wczorajszych opadach deszczu, przy słabym wietrze wystąpiły liczne mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 100, 300 metrów, które w miarę wzrostu temperatury będą się rozpraszały.

Nocą intensywne zjawiska konwekcyjne, występujące w tylnej części wspomnianego ośrodka niżowego, nadal będą się utrzymały z tendencją powolnego przesuwania się w kierunku wschodnim, z niewielką składową południową. W jego tylnej, chłodnej części formować się będzie niewielki ośrodek wyżowy z osią ułożoną od wschodnich akwenów Morza Północnego po Szwajcarię. Zatem, stopniowo będziemy dostawali się w zasięg chłodnego powietrza polarnego o cechach morskich, najbardziej zaznaczy się ono na naszej północy oraz w górach, zwłaszcza w Sudetach.

Jutro na południu i południowym wschodzie kraju utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, z intensywnymi opadami deszczu o charakterze przelotnym i możliwymi burzami, z postępującą tendencją do słabnięcia i ich zanikania. Na pozostałym obszarze kraju, w jednorodnej masie „świeżego” powietrza polarnego o cechach morskich z powodzeniem rozwijać się będzie płytka konwekcja, lokalnie na Pomorzu, mogą wystąpić śladowe opady przelotnego deszczu. Tutaj będzie najcieplej, a temperatura sięgnie 23, 25 stopni, a pod wspomnianym grubym zachmurzeniem opadowym zatrzyma się na poziomie 16, 18 stopni.

Zatem, na razie upały nam nie zagrażają.


Jarosław Olędzki,
2 sierpnia 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł