Komentarz synoptyka: 2024-08-09
O poranku (godzina 5-ta) nasz kraj podzielony jest na dwa typy pogody, na wschodzie zalega quasi stacjonarny, zafalowany front atmosferyczny o charakterze chłodnym (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ), reszta kraju pozostaje pod wpływem klina wyżowego, którego oś biegnie od Zatoki Biskajskiej (ciśnienie 1020 hPa) na północny wschód aż po południowy Bałtyk (ciśnienie 1015 hPa). Granica pomiędzy nimi biegnie mniej więcej od Wielkich Jezior Mazurskich na północnym wschodzie po Wyżynę Małopolską, gdzie lokuje się tzw. „fala frontowa”, mająca tendencję do przesuwania się w kierunku północno wschodnim, a dalej po Tatry, w tym obszarze występują opady deszczu jednostajnego oraz przelotnego, natomiast nad Beskidami zalega zachmurzenie bezopadowe w obszarze formującego się frontu okluzji. Natomiast znad Niemiec zaczęły nasuwać się pierwsze Cirrusy, będące forpocztą rozległego zachmurzenia frontowego związanego z niżem atlantyckim lokującym się nieco na południe od Islandii (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Lokalnie w obu obszarach pogodowych występują mgły ograniczające widzialność od 100 do 500 metrów, przy wilgotności względnej sięgającej 98, 100%. Wiatr słaby z kierunków zmiennych, a miejscami utrzymuje się cisza wiatrowa. Pod wspomnianym zachmurzeniem frontowym temperatura w interwale 16, 18 stopni, natomiast na pozostałym obszarze kraju przeważnie 12, 14 stopni, plus, minus jeden stopień.
W ciągu dnia wspomniana strefa zachmurzenia frontowego z opadami deszczu jednostajnego, a od godzin południowych także przelotnego, lokalnie intensywnego, będzie stopniowo, ale powoli odsuwała się w kierunku wschodnim, burze nie są prognozowane. Całkowite wyjście jej poza naszą granicę wschodnią spodziewane są w pierwszej połowie nocy. Na pozostałym obszarze kraju, wspomniany klin wyżowy będzie stopniowo przesuwał się w kierunku wschodnim, ustępując miejsce zatoce niżowej związanej we wspomnianym niżem atlantyckim. W godzinach południowych lokować się będzie on na rubieży: południowa Norwegia, Jutlandia, północne i środkowe Niemcy, a na przełomie dnia i nocy przesunięta na wschód i północ, prognozowana jest nad południową Skandynawią, zachodnimi akwenami Bałtyku i dalej nad Meklemburgię i Góry Harzu. Pod jej naporem redukowana będzie głęboka zatoka w polu geopotencjału w swobodnej troposferze nad naszym wschodem, blokująca ruch wspomnianego frontu w kierunku wschodnim. W ten sposób znajdziemy się w strefowej cyrkulacji atmosfery (www.wetter3.de/animation.html#google_vignette ). W obszarze wspomnianego klina wyżowego, poza nasuwaniem się zachmurzenia piętra wysokiego, a od godzin około południowych także chmur piętra średniego, z powodzeniem ruszy płytka konwekcja termiczna i rozwijać się będą chmury kłębiaste (Cu), bezopadowe. Natomiast już od godzin południowych spodziewane jest nasuwanie się chmur piętra niskiego, a frontowe opady deszczu spodziewane są już od godzin popołudniowych nad Niziną Szczecińską i Pojezierzem Myśliborskim, z tendencją do rozprzestrzeniania się nad całe Pomorze, Ziemię Lubuską i północno zachodnią Wielkopolskę. Zatem padać jeszcze będzie przelotnie na krańcach wschodnich i na rozległym północnym zachodem. Wiatr odpowiedni do rozkładu ciśnienia, po wschodniej stronie wspomnianego klina wyżowego północno zachodni, słaby, natomiast po jego zachodniej stronie południowy i południowo zachodni, od słabego na południu kraju, umiarkowanego w pasie dzielnic środkowych i dość silnego oraz silnego w pasie północnym. Umiarkowanie ciepło, temperatura umiarkowana jak na tę porę roku, przeważnie 24, 26 stopni, nieco chłodniej na południowym wschodzie oraz nad północnym zachodzie, przeważnie 21, 23 stopnie.
Nocą na wschodzie kraju już bez opadów, nad dzielnicami północnymi i centralnymi przesuwać się wspomniana zatoka niżowa z frontem chłodnym prowadzącym umiarkowane opady deszczu, w drugiej połowie nocy wyraźnie słabnącego. Uspokoi się w atmosferze, a temperatura, przeważnie 16, 18 stopni, chłodnie 15, 13 stopni na zachodzie kraju.
Zatem, w ciągu najbliższej doby dokona się zasadnicza przebudowa pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej, a także w całej troposferze. Znajdziemy się w zasięgu klasycznej, strefowej cyrkulacji atmosfery. Nad północnym Atlantykiem lokuje się wielo centryczny „niż atlantycki”, obejmujący swym zasięgiem północne akweny Atlantyku od Grenlandii na zachodzie i Morza Barentsa na wschodzie, a Morza Grenlandzkiego i Spitsbergenu na północy, a na południu aż po 47-my, 48-my równoleżnik szerokości geograficznej północnej (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Jutro spodziewane są lokalnie, a zwłaszcza w pasie północnym w strefie drugorzędnego frontu chłodnego, oraz na całym, rozległym południu słabe opady deszczu w strefie wspomnianego frontu chłodnego. Temperatura ułożona strefowo, na północy 22, 23 stopnie, na południu 25, 26 stopni.
Jarosław Olędzki,
9 sierpnia 2024r., godz. 7.20