Komentarz synoptyka: 2024-08-10

Wspomniany w wczorajszym komentarzu proces przebudowy pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w swobodniej troposferze, w ciągu ostatniej doby wyraźnie przyspieszył, a front chłodny lokujący się wczoraj o tej porze nad Morzem Północnym ”przemknął” w kierunku wschodnim z średnią prędkością około 75 km/h, pokonując dystans około 1800 km i już lokuje się poza naszą wschodnią granicą. Procesowi temu towarzyszył i nadal sprzyja prąd strumieniowy, ułożony niemal równoleżnikowo mniej więcej wzdłuż 56, 55 stopnia szerokości geograficznej północnej, wychodzący znad Atlantyku od południka 50-tego, a sięgający na wschodzie pogranicza białorusko-rosyjskiego, na szerokości geograficznej Moskwy (awiacja.imgw.pl/significant-europejski/ ). Prędkości wiatru w tym prądzie na poziomie około 10 km (poziom 340 FL) sięgają 200 km/godz. (weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2024&MONTH=08&FROM=1000&TO=1000&STNM=10035 ). Natomiast w warstwie przyziemnej jest stosunkowo spokojnie, nad przeważającym obszarem kraju jego prędkość zawiera się w interwale od 4, 7 km/godz. na południu i środkowym wschodzie, do 7, 11 km/godz. na pozostałym obszarze, ale w pasie wybrzeża jego prędkość sięga 22, 29 km/h.

A teraz wprowadzenie w sytuację synoptyczną. Na północnym Atlantykiem od długiego czasu lokuje się „stary” wielo centryczny niż (990 hPa). Po jego wschodniej stronie zalegają stare fronty okluzji, które swego czasu przesuwały się nad naszym krajem. W jego tylnej części napływa chłodne powietrze zaciągane znad Morza Baffina i Morza Labradorskiego, a na otwartych akwenach Atlantyku styka się ono z ciepłym powietrzem opływającym rozległy wyż azorski. To na styku tych dwóch mas powietrza o różnych cechach fizycznych zalega zafalowany front atmosferyczny, którego zafalowania szybko przesuwają się mniej więcej od zachodu na wschód (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.htm i www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). W czasie przygotowywania tego komentarza, taka fala frontowa opuściła już Morze Północne i jest już nad zachodnim i południowym Bałtykiem (godz. 5-ta UTC www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Na ciepłym odcinku frontu lokującego się od Pomorza Gdańskiego po Małopolskę lokalnie popadał slaby deszcz. Nasz model prognozuje słabe opady w dzielnicach południowych pozostających z dala od prądu strumieniowego. Niebawem nasuwać się będzie chłodny odcinek frontu prowadzący przelotne opady deszczu występujące w pasie dzielnic północnych. Za tym frontem rozpocznie się spływ wspomnianego powietrza chłodnego, w którym z powodzeniem rozbudowywać się będzie wyż w kształcie elipsy z długą osią od Wysp Owczych i Szetlandów przez Morze Północne na południowy wschód przez Niemcy, Czechy aż po Bałkany i zachodnie akweny Morza Czarnego.

Stopniowo zmieniać się będzie napływ powietrza z zachodniego na północno zachodni. Także wiatr zmieniać będzie się na północno zachodni, powodujący napływ świeżego powietrza polarnego o cechach morskich. To w nim w porze dziennej z powodzeniem rozwijać się będzie umiarkowana konwekcja, z przelotnymi opadami deszczu, ale bez burz. Dzisiaj jeszcze względnie spokojnie, ale jutro, kiedy to zwiększy się gradient baryczny wiatr wzmagać się będzie do umiarkowanego w dzielnicach południowych, dość silnego w dzielnicach centralnych do bardzo silnego na północnym wschodzie, w porywach dochodzący do 60, 70 km/godz. Stopniowo będzie się ochładzało. Dzisiaj temperatura od 22, 24 stopni na północy kraju, do 25, 27 stopni, lokalnie może być nieco wyższa. Noc umiarkowanie ciepła, od 14,15 na północy kraju, do 16, 17 stopni na pozostałym obszarze. Jutro temperatura mniej więcej na tym samym poziomie co dzisiaj, ale w nocy z niedzieli na poniedziałek, wyraźnie niższa od dotychczasowych, przeważnie na poziomie 12, 14 stopni. Poniedziałek z temperaturą dotychczasową, ale noc z poniedziałku na wtorek jeszcze chłodniejsza od około 10, 11 stopni na północnym wschodzie, do 14, 15 stopni na południowym zachodzie.


Jarosław Olędzki,
10 sierpnia 2024r., godz. 7.20

Udostępnij artykuł